Sonoformy na Long Play'u

Ukazała się pierwsza recenzja płyty "Sonoformy" Danki Milewskiej.

'Sonoformy'' to kolejna intrygująca pozycja w katalogu wytwórni Wet Music Records, a zarazem następna muzyczna produkcja w ramach programu Obserwatorium Dźwięku realizowanego w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i twórcą projektu ''Sonoformy'' jest wszechstronna artystka,  performerka i animatorka sztuki nowoczesnej - Danka Milewska, której realizacje obejmujące pokazy filmowe, koncerty i wystawy dostrzeżone zostały także poza granicami kraju, m.in. podczas eventów w: Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Niemczech, Holandii i Finlandii. Danka Milewska jest też autorką i współtwórczynią spektakli teatralnych oraz reportaży. W roku 2014 dzięki uzyskanemu Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury, artystce udało się dokonać nagrań jakie pod postacią płyty ''Sonoformy'' ukazały się w styczniu 2015 roku. W przedsięwzięciu nagraniowym zrealizowanym częściowo w bydgoskim A/V Studio, a częściowo w ...Ogrodzie Botanicznym, artystkę grającą na tak egzotycznych instrumentach jak kalimba, cytra i koshi (rodzaj ręcznie tworzonych dzwonków wietrznych), wspomógł odpowiedzialny za elektroniczny podkład, realizację nagrań i ich ostateczny mix, Artur Maćkowiak - muzyk, performer i animator kultury alternatywnej (znany z grupy Something Like Elvis oraz działalności solowej, w tym z albumu: ''A Sound Of The Wooden Fish'', 2014, nagranego z Grzegorzem Pleszynskim), oraz ...ptak gwarek (Gracula Religiosa).

Muzyka na płycie jest studyjnym zapisem performensu dźwiękowego stworzonego w lipcu 2014 roku, jakiego zamysł i filozofia odwołuje się do rodzaju zasłuchania we własne ciało, w którym na 250 dni zamieszkała prastulka (pradziewczyna). Artystka będąc w zaawansowanej ciąży w trakcie realizacji nagrań szukała sposobu uwolnienia tego, co zapisane było wówczas w jej ciele. 33-minutowa płyta składa się z sześciu w pełni improwizowanych fragmentów opisanych na okładce intrygującymi tytułami. 

''Sonoformy'' tworzą wciągającą całość od pierwszych dźwięków cytry rozpoczynających całość (''Open heart dress''), aż do wokaliz będących dialogiem Danki Milewskiej z gwarkiem, kończących zdominowany partiami kalimby utwór ''Quananau''. Poprzez modulowany na różne sposoby głos (szept, krzyk, jęki), Dance Milewskiej udało się przekazać w utworach ogrom skumulowanych wówczas emocji, a zarazem wytworzyć doprawdy wyjątkowy nastrój, jaki udziela się odbiorcy w trakcie przesłuchiwania płyty.   

Określenie: body recording wyjątkowo trafnie precyzuje rodzaj zapisu jakiego słuchamy w trakcie albumu ''Sonoformy''.

Wytwórnia Wet Music kilka razy do roku zaskakuje nas płytami z muzyką funkcjonującą poza jakimikolwiek gatunkami, którą jednak zawsze cechuje szczerość, autentyzm i niezwykła kreatywność tworzących ją artystów. Taka jest też płyta ''Sonoformy'', wymykająca się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu, nawet w sferze muzyki eksperymentalnej.

 

Robert Ratajczak

www.longplayrecenzje.blox.pl