;

BYDGOSKA ORKIESTRA IMPROWIZOWANA - koncert do filmu niemego "Misja na Marsa" (Himmelskibet)

Data utworzenia: 2019-10-24

Tego wieczoru zagramy do filmu niemego, który w tym roku kończy 101 lat!

Bydgoska Orkiestra Improwizowana to zespół formujący się przy okazji pojedynczych wydarzeń, składający się z lokalnych muzyków, niekiedy z gościnnym udziałem artystów z innych miast.

"Misja na Marsa" (Himmelskibet) opowiada historię wyprawy kilku śmiałków pojazdem Excelsior na Marsa. Inaczej niż w filmach późniejszych, planeta nie jest zamieszkiwana przez wrogich kosmitów, ale przyjaźnie nastawione ludzkie istoty. Mars przypomina tutaj wyidealizowaną rajską krainę, stylizowaną na antyczną Grecję. Panuje tu miłość, piękno, dobro i pokój. Marsjanie są symbolem tego wszystkiego, czego na Ziemi brakuje. Dzielni aeronauci wracają więc na Ziemię w towarzystwie pięknej Marsjanki, która ma zainicjować nowe, pełne harmonii i spokoju życie na naszej planecie.

Reż.: Holger-Madsen
Wystąpili: G. Tolnæs, Z. Petersen, N. Neiiendam, A. Blütecher, L. Jacobson
Dania 1918, 81 min.

|Improwizacja zespołowa| to proces grupowego komponowania powstającego w wyniku współpracy równorzędnych wykonawców. Wszelkie decyzje twórcze mogą powstać w dowolnym momencie. Odpowiedzialność za powstającą kompozycję spoczywa na każdym z wykonawców, sieć powiązań rośnie w trakcie próby, co w rezultacie powoduje rozwój narracji muzycznej. BOI ma na swoim koncie dwie instalacje słowno-muzyczne stworzone przy okazji bydgoskiego Tupotu Poetyckiego, koncert w fordońskiej Starej Synagodze, oraz występ podczas 13th MÓZG Festival.

Orkiestra w składzie:
Anna Niestatek – dyrygentura
Marcin Karnowski – hang durm
Jacek Buhl – zestaw perkusyjny
Maksymilian Gwinciński – flet
Piotr Kikta – klarnet
Łukasz Jędrzejczak – elektronika
Tim Sanford – sax barytonowy 
Mateusz Lubiewski – gitara
Ostap Manko – skrzypce
Rafał Iwański – obiekty, perkusjonalia
Radek Drwęcki - syntezator


Koncert odbędzie się 9.11 (sb) o godz. 21.00, w klubie Mózg w Bydgoszczy, ul. Parkowa 2.

WSTĘP WOLNY

Zapraszamy :)

Projekt jest finansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.