;

FABUSFERA ● Zbigniew Mikołejko

Data utworzenia: 2018-11-19

W ramach projektu FABUSFERA zapraszamy Państwa serdecznie na spotkanie autorskie z profesorem Zbigniewem Mikołejko. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 24 listopada o godz. 14.00 w Księgarni Gratka przy ul. Jezuickiej 24 w Bydgoszczy. Podczas spotkania promowana będzie najnowsza książka autora - „Prowincje ciemności". Prowadzenie: Jarosław Jaworski.

„Eseje te są zapisem wędrówek w różne zakola mroku, w różne strefy próbującej osaczyć nas zewsząd ciemności. Nie po to jednak, aby się tam zagubić, aby się zatracić w swoistej „religii” bezradności i grozy. Chodzi raczej o czyhanie na ciemność - o to, aby postępując śladami wielkich mistrzów, takich jak Kohelet, Szekspir albo Rothko, odkryć w niej negatywny warunek naszego „bycia-w-świecie”, potęgujący jego wartość, barwę i sens. I o to wreszcie, by wydobyć z przygodności istnienia, ze zmagania się z nicością, troską i trwogą, niedaremność wszelkich naszych dramatów, wszelkich naszych kłopotów z życiem, naszej - słowem - egzystencjalnej przygody."

 

Nie da się bez dygotu serca opowiadać o rzeczach ostatecznych, najbardziej mrocznych i do głębi drapieżnych. Ale opowiadać o nich musimy - chcemy tego czy nie. Bytujemy przecież od nicości do nicości - i taki jest nieodparty horyzont naszego losu, naszego zbłądzenia w świat."

 

Kilka słów wstępnych

 

"Szekspir jest jednym z tych niewielu, którzy pozwalają widzieć jasno, w bezwzględnym jak skalpel Tulpa objawieniu, to właśnie, z czym nie radzi sobie nasz mętny wzrok - otępiały od codziennej troski i trwogi, histerycznie rozedrgany w nadaremnym oporze przeciw Sein-zum-Tode i skupiony zarazem na bolesnym, wymuszonym tańcowaniu z Bezlitosną. [….] Szekspir jednak inaczej prowadzi nasz wzrok – i nie pozwala trzymać się za ręce. Szekspir wie bowiem, wie brutalnie, podobnie jak jego daleki brat, Kohelet, że kiedy przychodzi koniec, urywa się taniec, urywa się muzyka, i martwe ciała opadają w dół śmierci, w toń śmierci. I, doprawdy, nic więcej, nic więcej."

 

Śmierć, zmysły, szaleństwo (i lustro czarnej wody)  

 

Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, eseista; kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996), wieloletni wykładowca  różnych uczelni warszawskich. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach. Ważniejsze książki: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Elementy filozofii (siedem wydań, 1998-2008). Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001), Żywoty świętych poprawione (2001, 2004, 2011), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009), We władzy wisielca, t. 1-2 (2012-2014), Żywoty świętych poprawione ponownie (2017), Gorzkie żale (2017), Między zbawieniem a Smoleńskiem (2018), Heilsberg, to miasto (w druku). W 2013 roku ukazał się przeprowadzony przez Dorotę Kowalską jego „wywiad-rzeka” pt. Jak błądzić skutecznie. Wyróżniony m.in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015) i Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka.

 

źródło: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl

 

FABUSFERA to cykl działań interdyscyplinarnych w autorskich księgarniach stacjonarnych w Bydgoszczy. Celem zadania jest poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formach oraz wzmocnienie kulturotwórczej funkcji księgarni stacjonarnych, a także aktywizacja społeczności lokalnych.  


- - - 
 

Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

Współorganizatorzy:  RAGUSA kawa i książka, ul. Gdańska 111, Bydgoszcz

Księgarnia Gratka, ul. Jezuicka 24, Bydgoszcz


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.