;

PROJEKTOR GŁOSU - "Warsztaty pieśniarskie" - warsztaty artystyczno-głosowe

Data utworzenia: 2018-11-12

Tegoroczną edycję Projektora Głosu zwieńczy spotkanie z Aliną Jurczyszyn oraz Kamilą Bigus z Laboratorium Pieśni. 


Warsztaty pieśniarskie skupiają się na:

- zespołowym praktykowaniu muzyki i śpiewu tradycyjnego (praca z pieśniami tradycyjnymi, nauka śpiewu w wielogłosach)

- fenomenie głosu, jego wzmocnieniu ( emisja, impostacja, trening oddechowy )

- budzeniu naturalnej muzyczności człowieka ( muzycznego odczuwania świata )

- wzajemności działań partnerskich i zespołowych ( budowanie relacji uważności, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za wspólną pracę, umiejętności zestrajania się z grupą, tworzenia twórczej energii, wspomagania się w pracy i wykorzystywaniu potencjału każdego z uczestników )

 

Są okazją do spotkania w pieśni, przestrzenią swobodnej twórczości dla tych, którzy mają w sobie naturalną potrzebę ekspresji wokalnej i chcieliby rozpocząć ( bądź kontynuować ) swoją przygodę z głosem oraz pieśniami tradycyjnymi, głównie wielogłosowymi, jako materiałem do pracy.

 

 

Warsztaty są adresowane nie tylko do osób, które praktykują pieśni tradycyjne, ale również do tych, których interesuje szeroko rozumiany rozwój osobisty – rozwój w przestrzeni głosu, ducha muzyczności, uwolnionego poprzez swobodne, rozluźnione ciało – stąd w programie warsztatów trening „skrzypcowy” – oddechowy, masaże rozluźniające, ćwiczenia na improwizacje muzyczne, śpiew intuicyjny.

 

 

PROWADZENIE: Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus (LABORATORIUM PIEŚNI)

 

Laboratorium Pieśni – Song Laboratory (world/etno/spiritual/mystic folk music) to trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

 

 

zapisy: projekty.wet@gmail.com

 

 

 

24 listopada (sobota) o godz. 16.30 na strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy odbędzie się koncert „MEDYTACJA DŹWIĘKU”

Aliny Jurczyszyn i Kamili Bigus z Laboratorium Pieśni. 

 

„Zanurz się z nami w przestrzeni prastarej muzyczności, dźwiękach 

natury, głosów kobiecych i męskich, wiejskich i miejskich, instrumentaliów organicznych i etnicznych. Zaśpiewamy z duchami naszych przodków, z drzewami i roślinami Ziemi, zagramy na skrzypcach i bębnach, shruti, koshi i dzwonkach, w otulinie kadzideł i świec, dla spokoju, dla ciszy, dla ukojenia, dla intencji, z którą przyjdziesz, dla babuszek, co śpiewały przed nami.”

 

 

WSTĘP NA OBA WYDARZENIA JEST WOLNY

 


PROJEKTOR GŁOSU   jest połączeniem form. Pierwszą z nich jest poznanie odmiennych sposobów ekspresji wokalnej, które nie są promowane przez mass media. Część pierwsza – warsztatowa, ma pomóc uczestnikom w zaprojektowaniu swego głosu, poprzez zetknięcie z różnymi metodami jego wydobywania, kreowania, czerpiąc go za każdym razem z innej cząstki swego organizmu. Część druga - koncerty artystów (prowadzących) - ma służyć niczym projektor dla taśmy filmowej z awangardową zawartością.

  

Organizatorzy:  

Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy  

  

Wydarzenia są finansowane ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.

  

Zapraszamy :)