;

FABUSFERA ● Krystyna Mazurówna

Data utworzenia: 2018-06-26

FABUSFERA to cykl działań interdyscyplinarnych w autorskich księgarniach stacjonarnych w Bydgoszczy. Pierwszym zaproszonym gościem będzie Krystyna Mazurówna.

W ramach naszego nowego projektu FABUSFERA, zapraszamy Państwa na spotkanie autorskie z Krystyną Mazurówną. Wydarzenie odbędzie się w czwartek,  5 lipca o godz. 18.00 w Księgarni Gratka przy ul. Jezuickiej 24 w Bydgoszczy. Podczas spotkania promowana będzie najnowsza książka autorki  "Nasi za granicą". Prowadzenie: Mona Grabarek.

 

Ekscentryczna, barwna. Intrygująca. Krystyna Mazurówna ma wiele wcieleń i ról. W swojej najnowszej książce słynna tancerka i choreografka dzieli się swoimi doświadczeniami emigrantki – ale nie tylko swoimi. Z przymrużeniem oka, czasem z lekką ironią obserwuje naszych za granicą – w Paryżu, Nowym Jorku, w Brukseli. Jakie są nasze wspólne cechy? Jakie śmiesznostki? Jak sobie radzimy poza granicami ojczyzny? O wszystkim tym pisze Krystyna Mazurówna. Szczerze, dowcipnie i z wdziękiem.

 

Krystyna Mazurówna - legenda polskiego tańca, gwiazda swingujących lat sześćdziesiątych. Córka lwowskiego matematyka Stanisława Mazura. Solistka Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, partnerka wybitnego tancerza i choreografa Witolda Grucy. Po powrocie ze stypendium w Paryżu założyła zespół tańca jazzowego Fantom. Od zawsze szokująca i ekscentryczna. Fenomenalne choreografie, które sama tworzyła, przyniosły jej sławę. Pokazała, jak można tańczyć jazz. 

U szczytu popularności, jesienią 1968 roku, zniknęła z ekranu i sceny - wyjechała z Polski. W Paryżu założyła własną grupę baletową Mazurowna Ballet, tańczyła z Josephine Baker, była solistką Casino de Paris, ale też szatniarką, bileterką, kierownikiem budowy, kelnerką i modelką w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych.. Mężczyźni kochali się w niej na zabój, lecz, jak sama mówi, tak naprawdę - to ona kochała ich. Jej życie to wielka przygoda, która trwa nadal. Wychowała troje dzieci, ciągle "tańczy, walczy, nie odpuszcza...". 

 

FABUSFERA  to cykl działań interdyscyplinarnych w autorskich księgarniach stacjonarnych w Bydgoszczy. Celem zadania jest poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formach oraz wzmocnienie kulturotwórczej funkcji księgarni stacjonarnych, a także aktywizacja społeczności lokalnych.

W ramach zadania przeprowadzone zostaną cykliczne warsztaty kreatywne z książką dla dzieci  powiązane z wykonywaniem w trakcie warsztatów prac plastycznych różnorodną techniką, spotkania autorskie we współpracy z wydawnictwami oraz premiery wybranych książek z konkursami i zabawami towarzyszącymi dla wszystkich grup wiekowych w zależności od odbiorców prezentowanej pozycji książkowej i twórczości autora, a także turnieje gier planszowych dla młodzieży i całych rodzin, kursy dokształcające języków obcych.
Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

Współorganizatorzy: RAGUSA kawa i książka, ul. Gdańska 111, Bydgoszcz

Księgarnia Gratka, ul. Jezuicka 24, Bydgoszcz
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury