;

The Reach of Resonance

Data utworzenia: 2012-03-21

Zanim spotkamy się z muzyką na IF YOU SAY SO... FESTIVAL, zapraszamy na wyjątkowy film: The Reach of Resonance - to opowieść o czterech muzykach z różnych części świata: Miya Masaoka poprzez muzykę wchodzi w interakcję z owadami i roślinami; Jon Rose za pomocą smyczka do skrzypiec przekształca ogrodzenia w instrumenty muzyczne w strefach konfliktu pomiędzy australijskim buszem a Palestyną...

"Przez całe swoje życie jestem aktywnym muzykiem i moc muzyki od zawsze mnie intrygowała. Może np. Zupełnie zmienić twój nastrój, dać ci nową perspektywę patrzenia na pewne sprawy, albo nawet zmodyfikować sposób, w jaki odnosisz się do innych ludzi. (...) To dla mnie wielka tajemnica, jak niewidoczne fale dźwiękowe mogą mieć taki kolosalny wpływ na ludzki umysł, ciało i całą stworzoną przez człowieka kulturę"
(Steve Elkins w rozmowie z Przemysławem Guldą, Siła Dźwięku, Notes na 6 tygodni, nr 71, s. 154-165, cała rozmowa: http://funbec.eu/notes.php )
 
Film nagrodzony w Montrealu za Najlepszy Esej Filmowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce 2011.
 

The Reach of Resonance to opowieść o czterech muzykach z różnych części świata: Miya Masaoka poprzez muzykę wchodzi w interakcję z owadami i roślinami; Jon Rose za pomocą smyczka do skrzypiec przekształca ogrodzenia w instrumenty muzyczne w strefach konfliktu pomiędzy australijskim buszem a Palestyną; John Luther Adams przekłada geofizyczny fenomen Alaski na muzykę, Bob Ostertag bada socjopolityczne zagadnienia poprzez transkrypcję zamieszek na utwór wykonywany przez Kronos Quartet. Dzięki zestawieniu twórczości bardzo odmiennych artystów i odkryciu nieoczekiwanych powiązań między nimi przez znany na całym świecie Kronos Quartet, film The Reach of Resonance bada muzykę nie jako rozrywkę, drogę kariery, czy nawet wyrażenie samego siebie, ale jako narzędzie rozwoju pogłębionej relacji z ludźmi i zawiłościami świata, w którym żyją.
(opis dystrybutora)
 
Polska wersja językowa filmu udostępniona dzięki uprzejmości ARTLOOP Festival www.artloop.pl
 
THE REACH OF RESONANCE reż. Steve Elkins, USA 2010, 116 min
Czwartek, 22 marca 2012, godz. 20:00, Pianola, Jagiellońska 2