;

Danka Milewska "Sonoformy"

Data utworzenia: 2015-01-13

Nasze pierwsze tegoroczne wydawnictwo to płyta Danki Milewskiej "Sonoformy". 
Premiera 30/1/2015


Danka Milewska - głos, kalimba, cytra, koshi

Gracula Religiosa - głos

Artur Maćkowiak - realizacja nagrań, elektronika, mix

Marcin Bociński - mastering

NeSpoon - projekt graficzny www.behance.net/nespoon

 

Sonoformy powstały z zasłuchania w ciało, w którym na dwieście pięćdziesiąt  dni zamieszkała p r a s t u l k a. Prastulka to słowo ze snu, w połowie pochodzi z języka islandzkiego, brzmi prawie jak staruszka i znaczy: pradziewczyna... 

 

Sonoformy Danki Milewskiej to audiozapis performensu dźwiękowego z końca lipca 2014 roku. Artystka do zrealizowania tej sytuacji artystycznej wybrała studio nagrań. Była wówczas w siódmym miesiącu ciąży i szukała sposobu uwolnienia tego, co zapisane w ciele. W studio jak w kapsule czasu zachodziły podczas nagrań dziwne procesy: nie tyle granie, co słuchanie pogłębiało się i namnażało. W tym samym czasie artystka zrealizowała inne body recording - zarejestrowała swoje rozmowy z Gwarkiem czczonym - mieszkającym w pobliskim ogrodzie ptakiem mimetycznym.

Z tych wszystkich strumieni dźwięków, we współpracy z muzykiem i realizatorem dźwięku Arturem Maćkowiakiem, powstało sześć wyimprowizowanych piosenek na kalimbę, koshi, cytrę, elektronikę oraz głos.

 

Nagrania odbyły się w lipcu 2014 w A/V Studio w ramach programu Obserwatorium Dźwięku realizowanego w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz w Ogrodzie Botanicznym UKW, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy.