;

Koncert W PÓŁ DROGI

Data utworzenia: 2013-10-24

Stanisław Moniuszko, Aleksander Tansman oraz Michael Nyman - utwory tych kompozytorów usłyszymy 3 listopada 2013 na koncercie 'W pół drogi' - między Bydgoszczą i Toruniem, czyli w Złejwsi Wielkiej.

W programie:

Stanisław Moniuszko
I Kwartet smyczkowy d - moll
części: I - Allegro agitato II - Andantino III - Scherzo IV - Finale
w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Prestige z Bydgoszczy

oraz

Aleksander Tansman String Quartet No. 4 Lento, allegro deciso Adagio cantabile Presto agitato
Michael Nyman String Quartet No. 2 cz. III
w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Raffa z Torunia.

Kwartet Smyczkowy PRESTIGE składa się z absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej związanych z Operą Nova, Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Powstał z inicjatywy przyjaciół - muzyków, którzy postanowili połączyć swoje indywidualne doświadczenia oraz inspiracje muzyczne w nowy, ciekawy projekt, który szybko znalazł uznanie i wywołał szerokie zainteresowanie zespołem, potwierdzone znakomitymi recenzjami z licznych koncertów. Specjalizuje się w muzyce klasycznej, lecz również w muzyce rozrywkowej, grając z artystami, takimi jak Kayah, Ewa Bem, Ania Rusowicz, Kuba Badach, Dorota Miśkiewicz.

Skład:
Anna Piniuta - skrzypce
Helena Piniuta - Szurka - skrzypce
Marta Lutrzykowska - altówka
Joanna Laskowska - wiolonczela

Kwartet Smyczkowy RAFFA powstał, by połączyć doświadczenia młodych muzyków z różnych środowisk artystycznych i stworzyć możliwości rozwoju na gruncie muzyki kameralnej. Artyści w swoim repertuarze sięgają zarówno po dzieła klasyków gatunku, jak i współczesne kompozycje (A. Tansman, czy M. Nyman), nieustannie poszukując ciekawych rozwiązań brzmieniowych. Tworzą zespół, będący fuzją pasji z energią, które dają wysublimowaną jakość muzyczną.

Skład:
Michał Kwaśniak - skrzypce
Marcin Tarnawski - skrzypce
Michał Rak - altówka
Magdalena Kozber - wiolonczela

Więcej informacji o muzykach:

JOANNA LASKOWSKA - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Renaty Marzec. Brała udział w licznych kursach muzycznych, m.in. u prof. Tomasza Strahla czy prof. Stanisława Firleja. Jest laureatką międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej - na Słowacji oraz w Warszawie. Obecnie jest nauczycielem w Szkole Muzycznej I stopnia w Solcu Kujawskim, gdzie wraz z uczniami odnosi liczne sukcesy w konkursach na arenie ogólnopolskiej, co w 2012 r. zostało uhonorowane Nagrodą Burmistrza Solca Kujawskiego. Współpracuje także z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

MARTA LUTRZYKOWSKA - absolwentka w klasie altówki ad. Lecha Bałabana. Solistka Opery Nova i założycielka kwartetu smyczkowego Prestige. W 2011 r. koncertowała w Sydney z międzynarodowym składem YouTube Symphony Orchestra. Altowiolistka Królewskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Perferct Girls and Friends. Wcześniej muzyk Orkiestry XXI wieku i Ladies First Symphony Orchestra - orkiestry złożonej z samych kobiet. Brała udział w licznych festiwalach m.in. "Lubuska Camerata" w Zielonej Gorze, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Pałucka Wiosna Muzyczna. Jako muzyk klasyczny i sesyjny ma na koncie nagrania płytowe i telewizyjne (m.in. Wilki MTV Unplugged, Ania Rusowicz, Róże Europy, Upside Down, 3moonboys, Dubska, None).

ANNA PINIUTA - absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Brała udział w międzynarodowych kursach muzycznych w Żaganiu, Łańcucie oraz Castel Fidardo (Włochy). Była stypendystką Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Obecnie związana jest z Toruńska Orkiestrą Symfoniczną, gdzie pełni funkcję koncertmistrza. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Filharmonią Pomorską, Capellą Bydgostiensis oraz Operą "Nova" w Bydgoszczy.

HELENA PINIUTA - SZURKA – absolwentka Akademii Muzycznej im.F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof.J.Kaliszewskiej. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Byla aktywnym uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, jak i laureatem konkursów zespołów kameralnych (Gdańsk,Łódź). Pierwszą pracę podjęła jeszcze podczas studiów w toruńskiej orkiestrze kameralnej jako II koncertmistrz. Współpracowala również z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy .Obecnie pracuje w operze Nova na stanowisku muzyk solista.

MAGDALENA KOZBER – wiolonczela, urodzona w 1988 w Bydgoszczy. Ubiegłoroczna absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i as. Bartosza Koziaka. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak Barbara Marcinkowska, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer czy Jeroen Reuling. Stypendystka Mistrzowskich kursów Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” X oraz uczestniczka projektu Akademia Varsovia, gdzie współpracowała z muzykami orkiestry Sinfonia Varsovia. Wielokrotnie brała udział w międzynarodowych projektach orkiestrowych w Polsce i poza jej granicami. Współpracowała z orkiestrą Młodych Talentów Sinfonia Iuventus, Capellą Bydgostiensis oraz Gorzowską Orkiestrą Symfoniczną. Wielokrotnie koncertowała w ramach Festiwalu Wielu Sztuk w Lubostroniu oraz Ostromecku.

MICHAŁ KWAŚNIAK - I skrzypce, urodzony w 1983 roku w Rzeszowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Od 2007 roku na stałe związany z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy. W 2007 roku koncertował, propagując muzykę polskich kompozytorów, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego (Pałac Szustra w Warszawie, Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnie Dolnej oraz Pałac w Lubostroniu). Pracował pod kierunkiem wybitnych profesorów takich jak: Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Henryk Kaczkowski czy Paolo Pandolfo. Współpracował z Nową Orkiestrą Kameralną w Warszawie, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma zagranicznymi zespołami, z którymi koncertował po Europie.

MICHAŁ RAK – altówka, urodzony w 1985 roku w Bydgoszczy. Absolwent Hochschule für Musik Würzburg (Niemcy) w klasie prof. Reinera Schmidta. W 2009 roku był uczestnikiem wymiany Erasmus na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się u prof. Lecha Bałabana. Od 2010 r. związany z orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy. Współpracował m.in. z Mainfranken Theater Würzburg, Neuephilharmonie Frankfurt, Mainphilharmonie Würzburg, Bayerische Kammeroper Veitshöchheim czy Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W 2010 r. otrzymała II nagrodę oraz nagrodę specjalną na konkursie muzyki kameralnej „Wolfgang Fischer Und Maria Fischer-Flach-Stiftung” w Würzburgu. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u profesorów takich jak: Rainer Moog, Grigori Zhislin, Friedemann Eichhorn czy Lech Bałaban oraz kursach muzyki kameralnej z Voces-Quartett oraz Juilliard-String-Quartett. Pracował z takimi muzykami jak: Herwig Zack, Max Speermann czy Orfeo Mandozzi oraz dyrygentami: Mariss Janson, Jin Wang, Yuuko Amanuma, Roland Boer.


MARCIN TARNAWSKI - II skrzypce, urodzony w 1985 roku w Dusznikach-Zdroju. Muzyk orkiestrowy Opery Nova w Bydgoszczy, związany również z zespołem Laboratoire de la Musique. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego oraz dyrygentury symfoniczno – operowej w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt. Obecnie kontynuuje studia II stopnia w zakresie gry na skrzypcach barokowych w klasie mgr Irmgard Schaller. W 2007 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielokrotnie uczestniczył w kursach muzyki dawnej, gdzie doskonalił swoje umiejętności w klasach Antona Biruli, Markusa Möllenbecka, Gunara Letzbora, Pauline Nobes, Jacqueline Ross, Michaela Schmidt-Casdorffa, Simona Standage. Prowadził klasę skrzypiec barokowych oraz kameralistyki podczas V i VI Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie. Współpracował z Nową Orkiestrą Kameralną w Warszawie, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i wieloma zagranicznymi zespołami.SERDECZNIE ZAPRASZAMY!


---------------------------------------
RELOKACJE: W PÓŁ DROGI
3 listopada 2013, godz. 16, Zławieś Wielka, hala BW Auto Produkt przy stacji Shell
Artyści: Elżbieta Jabłońska, Kwartet Smyczkowy Prestige w składzie: Anna Piniuta, Helena Piniuta - Szurka, Marta Lutrzykowska, Joanna Laskowska, Raffa Quartet w składzie: Michał Kwaśniak, Marcin Tarnawski, Michał Rak, Magdalena Kozber
Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music
Partnerzy: BW Auto Produkt
Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszcz i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kwartet Smyczkowy Prestige, fot. Marcin Szpak
Kwartet Smyczkowy Raffa, fot. Monika Rak