;

Dziennikarska Wena dla Łukasza Maciejewskiego

Data utworzenia: 2013-03-08

Serdecznie gratulujemy Łukaszowi Maciejewskiemu "Dziennikarskiej Weny"! Cieszymy się tym bardziej, że Łukasz Maciejewski współpracuje z nami jako kurator merytoryczny przy organizacji FONOMO Music & Film Festival, także przy tegorocznej edycji, na którą jednocześnie już teraz gorąco zapraszamy !

"Dziennikarskie Weny" za osiągnięcia zawodowe 2012 roku

Laureatami nagrody zostali: telewizja internetowa IMAV - za "prawość medialną niezastąpioną w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego", dziennikarz krakowskiego oddziału Polskiej Agencji Prasowej - Rafał Grzyb za "dziennikarską solidność w podejmowaniu lokalnych tematów przez pryzmat krajowej perspektywy", Jolanta Drużyńska z Radio Kraków Małopolska, za "szacunek dla historii bliższej i wszystkie kolory radiowej wyobraźni" oraz Łukasz Maciejewski "za krytykę artystycznej niecnoty oraz dziennikarską cnotę w krytyce filmowej i telewizyjnej oraz za dwie znakomite książki "Aktorki" i "Wszystko jest lekko dziwne", wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem".

 
Długa jest już lista nagród i wyróżnień dla Łukasza Maciejewskiego w uznaniu dla tych bestsellerowych publikacji. Zaczęło się od jednej z rekomendacji do "Paszportu Polityki" dla "Aktorek". Eseje o najwybitniejszych gwiazdach polskiego teatru i kina otrzymały także nagrodę "Krakowskiej Książki Miesiąca", były również nominowane do tegorocznej "Złotej Róży".
W uznaniu za "Wszystko jest lekko dziwne" oraz "Aktorki" Łukasz Maciejewski otrzymał nominację do tytułu "Człowieka Roku w Małopolsce" w plebiscycie "Gazety Krakowskiej". "Tarnowska Wena" stanowi dopełnienie tej listy.

Tymczasem tarnowski krytyk rozpoczyna zupełnie nowy etap zawodowej aktywności. Jest jednym z założycieli oraz wykładowców "Szkoły Kina" - nowej uczelni afiliowanej przy Collegium Civitas w Warszawie.
"Szkoła Kina" to studia podyplomowe adresowane dla krytyków i recenzentów filmowych, program studiów obejmuje pokazy filmowe, wykłady, konserwatoria, zajęcia warsztatowe i ćwiczenia. Dyrektorami uczelni są słynni reżyserzy: Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze, konsultantem programowym - dziennikarz Jacek Żakowski, a w znakomitym gronie wykładowców znaleźli się także: wybitna historyczka sztuki Anda Rottenberg, jeden z najlepszych polskich operatorów Krzysztof Ptak, pisarz Michał Komar oraz socjolog kultury Edwin Bendyk.
Łukasz Maciejewski w "Szkole Kina" będzie prowadził zajęcia z "dziennikarstwa filmowego".
Równocześnie, autor "Aktorek" intensywnie pracuje nad programem trzech festiwali których jest kuratorem merytorycznym: "Isola Del Cinema" w Rzymie, interdyscyplinarnego muzyczno-filmowego festiwalu "Fonomo" w Bydgoszczy oraz dedykowanego pamięci Macieja Kozłowskiego "Kozzie Gangsta" w Kargowej.
 
(inf. pras.)

Fot. Paweł Topolski