;

Sesilus w Bydgoszczy

Data utworzenia: 2011-08-30

SESILUS to laboratorium społeczno-artystyczne, w którego centrum zainteresowań znajduje się eksperyment, odkrywanie, kreatywność, a także twórcza współpraca.SESILUS - anagram imienia Ulisses - artystyczna ekspedycja Wisłą z Warszawy do Bydgoszczy i z powrotem.


Trwająca miesiąc artystyczna ekspedycja barką po Wiśle promuje aktywny udział w kulturze i kreatywność: szukając współczesnego bohatera (SESILUSA) wraz z publicznością poznajemy różne postawy twórcze reprezentowane przez wybitnych Polaków (artystów, pisarzy, wynalazców, myślicieli itp.). 
Jednocześnie konfrontujemy je z sytuacją lokalną ludzi, twórców, instytucji, patrzymy na rzeczywistość z co najmniej dwóch punktów widzenia – ogólnego, uniwersalnego, wyjątkowego w swojej skali i znaczeniu – oraz lokalnego, osobistego, fragmentarycznego – styku wielkich myśli, wynalazków i arcydzieł z codziennością, życiową skalą pojedynczego odbiorcy w dowolnym miejscu na ziemi – w tym wypadku nad Wisłą.
 
PROGRAM:

SOBOTA 27.08.2011

17:00 Koncert na płynącej barce - trasa tramwaju wodnego:
Wojtek Jachna – trąbka
Bartek Kapsa – perkusja

20:00 Wernisaż wystawy: Joanna Krzysztoń „Reality show“ - MÓZG

Cykl Reality show powstaje od sześciu lat na bazie reporterskich fotografii prasowych. Jest to mój sposób na ogarnięcie i przetrawienie medialnej rzeczywistości, która codziennie serwuje nam swój obraz współczesnego 
świata. Prace te były pokazywane na wielu wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. 

Joanna Krzysztoń, malarka, graficzka. Dyplom z wyróżnieniem w 1978 r. w pracowni prof. Jana Tarasina. W latach 1978-1981 była członkiem eksperymentalnego warszawskiego teatru Akademia Ruchu. Od 1995 współpracuje jako stylistka z różnymi pismami poświęconymi urządzaniu wnętrz.

NIEDZIELA 28.08.2011 

13:00 Rodzinne warsztaty artystyczne "Muzyczna rzeźba" – Wyspa Młyńska

W czasie warsztatów uczestnicy, czyli dzieci wraz z rodzicami, dowiedzą się, jak ze zwykłych przedmiotów stworzyć ‘instrumenty’, wydające dźwięk; poznają właściwości dźwiękowe materiałów, będą mieli okazję poćwiczyć wydawanie dźwięków i wygrywanie melodii, będą mieli także okazję wspólnie pomuzykować na własnoręcznie stworzonych instrumentach. 
Celem jest poznanie specyfiki zjawisk akustycznych, uwrażliwienie uczestników na dźwięki i ich cechy za pomocą dźwięków wydobywanych ze zwykłych przedmiotów, zachęcenie do spontanicznego muzykowania. Tworzenie muzyki jest również doskonałą formą rozładowywania kumulującej się w dzieciach energii. 

Informacje i zapisy: 513 910 378

Prowadzenie: Dorota Bąkowska-Rubeńczyk 
muzyk, pianistka, kompozytorka, autorka projektów edukacyjnych, pedagog; 
ur. w 1976 roku, od zawsze nuci pod nosem. Kształciła się muzycznie w szkołach państwowych i na własną rękę. Gra na organach, klawesynie, fortepianie, pianinie, gitarze, kontrabasie i na wszystkim, na czym się da. Prowadzi własną praktykę pedagogiczną kształcąc dzieci i dorosłych. Jest autorką i animatorką multimedialnych warsztatów muzycznych dla dzieci i młodzieży opartych na intuicyjnym improwizowaniu i wykorzystywaniu przedmiotów jako źródeł dźwięku. 


20:00 PENELOPA iTAKA TAKA
Performance walk / Film 
- amfiteatr przy Operze Nova, ul. Focha, ul. Gdańska, MÓZG -

Klara Kopcińska i Danuta Milewska

KLARA KOPCIŃSKA - artystka i kaowiec. 
Zajmuje się fotografią, filmem, instalacją, performansem, formami literacko-wizualnymi. Lubi meblować i udomawiać przestrzeń miejską i obiekty wykluczone. Hobby: sprzątanie bulwarów wiślanych i opuszczonych fabryk.

DANUTA MILEWSKA - artystka i kawowiec. 


21:00 Koncert improwizowany – MÓZG

Maciej Trifonidis – bass, saksofon, flet, loopstation 
Bartek Kapsa – perkusja 
Wojtek Jachna – trąbka 
Kamil Pater - gitara

Maciej Trifonidis (1974, Warszawa) – kompozytor, muzyk, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety... Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno-filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce 
twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. 

Bartek Kapsa rocznik 1977. Perkusista i współzałożyciel zespołu Contemporary Noise Sextet. Brak wykształcenia muzycznego rekompensuje zuchwałością, arogancją i lekceważącym stosunkiem do kolegów wybitnie wykształconych. Wcześniej od 1996 perkusista i założyciel zespołu Something Like Elvis. Współtwórca muzyki do wielu przedstawień teatralnych, teatrów telewizji oraz filmów. 

Wojtek Jachna ur. w 1976 roku w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na Wydziale Historii. Swoja przygodę muzyczną zaczyna jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych - PoGoleniu, 
La Verte, Hyde. W obliczu artystycznej klęski rockowych odmian muzyki rozpoczyna przygodę z jazzem. Równocześnie zaczyna grać muzykę: w latach 2002-2006 nagrywa i koncertuje z bydgoskim zespołem reggae Dubska. Od 2004 roku członek bydgoskiego Sing Sing Penelope. Od 2005 roku członek Contemporary Noise Quintet/Sextet. Od 2009 roku występuje również w duecie Jachna/Buhl... 

Kamil Pater ur.1983. Gitarzysta wywodzący się z nurtu muzyki offowo-jazzowej. Od kilku lat współtworzy zespół Contemporary Noise Quartet, Quintet, Sextet , jest także współzałożycielem kwartetu “Pater, Kamiński, Urowski, Gorzycki”, z którym w 2010 r. otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii “Jazzowy debiut roku” za płytę DZIKI JAZZ . Występował m.in. na scenach w Polsce, Anglii, Japonii, Indiach, Austrii, Rosji i Niemczech. 


PONIEDZIAŁEK 29.08.2011

19:00 Wernisaż wystawy: Wally Gilbert „Projekt Norblin“ – Kamienica przy 
Pomorskiej 11

Profesor Walter Gilbert otrzymał w roku 1980 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie technologii szybkiego sekwencjonowania DNA. Był profesorem na Harvard University na wydziale fizyki, biofizyki, biochemii i biologii, a od 1985 roku także biologii molekularnej i komórkowej. Obecnie jest profesor emeritus Uniwersytetu Carla M. Loeba. Doktorat z matematyki zrobił na Uniwersytecie w Cambridge (1957), M.A. z fizyki (1954), a B.A. z chemii i fizyki na Harvard University. 
W roku 2006 amerykański artysta – fotograf Wally Gilbert przyjechał do Polski, aby rozpocząć realizację Projektu Norblin na terenie warszawskiej d. Fabryki Norblina.

Prace Wally’ego Gilberta zrobione w Fabryce Norblina stanowią niezwykłą dokumentację malowniczego obiektu, zagrożonego jednak – ze względu na niedoinwestowanie i niepewną sytuację prawną – zniszczeniem. 
Charakterystycznym dla artysty zabiegiem są zdjęcia w skali makro przedstawiające drobne fragmenty obiektu, struktury itp. Te niewielkie, prawie abstrakcyjne szczegóły powiększone do rozmiaru kilku metrów pokazują zupełnie nową rzeczywistość – można powiedzieć, że naukowa dociekliwość autora przenosi się także w sferę sztuki.

20:00 Spotkanie z „Tytułem roboczym“ – Kamienica przy Pomorskiej 11

„Tytuł roboczy – otwarty magazyn sztuki” ukazuje się od 2004 roku. Czasopismo poświęcone jest sztuce i kulturze współczesnej, zwłaszcza tej mniej spopularyzowanej, a wartej poznania, również tworzonej lokalnie. Jest forum refleksji i dyskusji na temat etosu i warsztatu artysty, a także prezentacji (lub przypomnienia) wybitnych, ale mniej znanych, debiutujących lub zapomnianych artystów (polskich i zagranicznych). Służy promocji postawy twórczej, zachęcając także odbiorców do współtworzenia, a nie tylko „konsumowania” kultury. Dużo miejsca poświęcamy animacji kulturalnej i rewitalizacji obszarów miejskich przez sztukę, sztuce jako narzędziu rozwoju społecznego, osobowego. Podkreślamy, że sztuka to także sposób na życie, szansa przemiany, przygoda. Bliskie jest nam podejście warsztatowe, umożliwiające czynne uczestnictwo, „współtworzenie”. Naszych autorów łączy przekonanie, że w sztuce niezwykle ważny jest warsztat, doskonalona umiejętność, panowanie nad materią (obrazów, słów...). Interesuje nas szeroko pojęta kreatywność, objawiająca się w sztuce współczesnej, nauce, technice, filozofii, literaturze. Staramy się też prezentować różne punkty widzenia (różnych autorów) na omawiane zagadnienia. Stąd publikują u nas nie tylko teoretycy sztuki, ale i naukowcy z różnych dziedzin, praktycy, animatorzy kultury, operatorzy, fotograficy, poeci... Wiele materiałów dotyczy pogranicza sztuki i socjologii, refleksji społecznej, historycznej itp. 
Interesuje nas też związek sztuki ze środowiskiem, ekologią, zmianą społeczną, urbanistyką. Ponieważ oprócz wydawania czasopisma jesteśmy także czynnymi animatorami kultury, staramy się prezentować działania z obrzeża „wielkiej” sztuki, dając także możliwość wypowiedzi uzdolnionym amatorom. Język, którym pisane są teksty, jest ogólnozrozumiały, ma 
zachęcać do poznawania sztuki w różnych jej przejawach, stąd naszymi odbiorcami są często ludzie młodzi. Często numery ogniskują się wokół jakiegoś tematu, np. wielokulturowość, miasto, sztuka i historia l. 80 jako 
inspiracja dla sztuki współczesnej, sztuka a pamięć. Redakcja czasopisma jest dwuosobowa (Klara Kopcińska, filolog, dziennikarka, filmowiec i Józef Żuk Piwkowski, operator, reżyser, animator kultury), a wśród stale współpracujących autorów są m. in. prof. Janusz Zagrodzki, historyk sztuki, wykładowca PWSFTviT; prof. Bogdan Dziworski, filmowiec i fotograf, dziekan Wydziału Filmu i Telewizji UŚ; Radosław Nowakowski, muzyk z grupy Osjan i pisarz, autor książek artystycznych; Ryszard Grzyb, artysta malarz i poeta, Krzysztof Cichosz, fotograf, założyciel łódzkiej Galerii FF, Krzysztof Wojciechowski, fotograf i tłumacz, Jacek Bąkowski, artysta, fotograf i animator kultury, Zygmunt Piotrowski, artysta, performer. Współpracujemy z instytucjami kulturalnymi zwłaszcza z województwa mazowieckiego (MCKiS, CSW Elektrownia w Radomiu), skąd pozyskujemy informacje o lokalnych wydarzeniach artystycznych i artystach. Pismo ma charakter otwarty, oprócz stałych autorów zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych, oferując często możliwość publikacji ludziom młodym i debiutantom, działającym poza głównymi ośrodkami.

WTOREK 30.08.2011, godz. 13:00 

„Co to jest rezydencja artystyczna?“ - Bydgoski Kongres Kultury spotkanie robocze w Kamienicy przy Pomorskiej 11


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 
Warsztaty- informacje i zapisy: 513.910.378
Co to jest rezydencja artystyczna? - kontakt: 513.910.378