;

Wally Gilbert, PROJEKT NORBLIN

Data utworzenia: 2011-08-29

Profesor Walter Gilbert otrzymał w roku 1980 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za opracowanie technologii szybkiego sekwencjonowania DNA. Był profesorem na Harvard University na wydziale fizyki, biofizyki, biochemii i biologii, a od 1985 roku także biologii molekularnej i komórkowej. Obecnie - profesor emeritus Uniwersytetu Carla M. Loeba. 

Doktorat z matematyki zrobił na Uniwersytecie w Cambridge (1957), M.A. z fizyki (1954), a B.A. z chemii i fizyki na Harvard University. W roku 2006 amerykański artysta – fotograf Wally Gilbert przyjechał do Polski, aby rozpocząć realizację Projektu Norblin na terenie warszawskiej d. Fabryki Norblina. Prace Wally’ego Gilberta zrobione w Fabryce Norblina stanowią niezwykłą dokumentację malowniczego obiektu, zagrożonego jednak – ze względu na niedoinwestowanie i niepewną sytuację prawną – zniszczeniem. Charakterystycznym dla artysty zabiegiem są zdjęcia w skali makro przedstawiające drobne fragmenty obiektu, struktury itp.
Te niewielkie, prawie abstrakcyjne szczegóły powiększone do rozmiaru kilku metrów pokazują zupełnie nową rzeczywistość – można powiedzieć, że naukowa dociekliwość autora przenosi się także w sferę sztuki.

Wystawa w Kamienicy przy Pomorskiej 11 w Bydgoszczy jest częścią projektu SESILUS.