;

wet.lab - kamienice sztuki

Data utworzenia: 2011-09-30

Na szlaku wzdłuż ulic: Pomorskiej, Cieszkowskiego i 20 Stycznia w 3 kamienicach pojawiła się sztuka współczesna. Artyści z Bydgoszczy oraz artyści, którzy są spoza Bydgoszczy, ale Bydgoszcz wybrali jako miejsce do pracy twórczej, razem z duetem SzaZa z Warszawy, spotkali się na 1-dniową rezydencję artystyczną.

Otworzyła ją instalacja "Kasjopea" z wielkoformatowego malarstwa Henryka Starikiewicza. Sesję przenikania audio-wizualnych praktyk twórczych (fotografia, dźwięk, film, muzyka, performance, instalacja) i subtelnego przenoszenia obiektów sztuki, kontekstów, procesów twórczych zakończył wieczorny live act duetu SzaZa z Arturem Maćkowiakiem i Danutą Milewską. Gospodarzem wieczoru był Kuba Ziołek. Eksperymentowi "wet.lab" w Kamienicy przy Pomorskiej 11 oddał się wówczas także Kacper Lipiński w performance "Dźwięk nieprzejawiony". Drugiego dnia odbyła się interaktywna akcja "Substancja odżywcza" Elżbiety Jabłońskiej wraz z pokazem jej filmu o tym samym tytule. W trakcie wernisażu w Kamienicy przy Pomorskiej 11 zaprezentowano także dokumentację performance Kacpra Lipińskiego w postaci video-art i obiektu oraz Studio nagraniowe LAKMUS z akcją: Ulica Pomorska - co to za miejsce!

W pozostałych dwóch kamienicach we współpracy z Natalią Wiśniewską publiczność miała okazję obejrzeć premierowo przy Cieszkowskiego dzięki uprzejmości Instytutu B61 jej instalację "Wypłaszacze" oraz akcję "Ale! Bydgoszcz", czyli prezentację instalacji oraz video-art: Haiku (Kinga Gorak), Self Message System (Natalia Wiśniewska), Kołysanka (Żaklina Piechanowska), Sacral Plexus (Dagmara Pochyła).

Projekt został zrealizowany w ramach Bydgoskiego Kongresu Kultury.