;

IF YOU SAY SO ... FESTIVAL

Data utworzenia: 2012-03-06

If You Say So… Festival zrodził się z poczucia zmęczenia tradycyjną formułą festiwalu. Przewrotność nazwy zakłada odejście od napędzanych rynkową logiką dużych festiwali, oferujących nadmiar, przesyt i chaos odbiorcom, którzy zamieniają się w konsumentów wrażeń, oszołomionych pozorną wolnością wyboru. 23-24.03.2012 Bydgoszcz

 

PIANOLA, UL. JAGIELLOŃSKA 2

 

If You Say So… Festival zrodził się z poczucia zmęczenia tradycyjną formułą festiwalu. Przewrotność nazwy zakłada odejście od napędzanych rynkową logiką dużych festiwali, oferujących nadmiar, przesyt i chaos odbiorcom, którzy zamieniają się w konsumentów wrażeń, oszołomionych pozorną wolnością wyboru. Współcześnie większość festiwali muzycznych kojarzy się przede wszystkim z artystycznym supermarketem. Zamierzenie If Yo Say So… Festival jest skromne. Zależy nam na stworzeniu jednej, wspólnej przestrzeni dźwiękowej zbliżającej muzyków i publiczność, jednego miejsca, w którym i artysta i odbiorca będzie mógł poczuć się zadomowiony. Pragniemy spójnego, nierozdrobnionego wydarzenia artystycznego, które będzie oddziaływać na odbiorcę jako całość. Chcemy prezentować muzykę wykraczającą poza ciasne ramy głównych nurtów i trendów oficjalnej kultury i sztuki, także tej alternatywnej. Improwizacja, trans, melancholia, surowość, autentyzm – to kilka drogowskazów, którymi kierowaliśmy się przy tworzeniu koncepcji tego festiwalu. Nie wiemy czy festiwal ten będzie miał charakter cykliczny, czy też skończy się na jednej jedynej edycji. Wpływ na to będzie miała chęć i gotowość odbiorców do wzięcia udziału w doświadczeniu festiwalowym zgoła odmiennym od wielu innych. Zapraszamy!

 

 

23.03.2012 PIĄTEK, GODZ. 21:00

 

MIKROKOLEKTYW

X-NAVI:ET

GROBBING THRISTLE

T’IEN LAI

 

 

24.03.2012 SOBOTA, GODZ. 21:00

 

KRISTEN

JACHNA/BUHL

MICHAŁ BIELA SOLO

HELATONE TRIO

 

 

Pianola, ul. Jagiellońska 2, Bydgoszcz

Cena biletu na jeden dzień: 15 PLN

Cena karnetu dwudniowego: 20 PLN

Kontakt: info@wetmusic.pl

Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music

Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, popupmusic.pl, Screenagers.pl, BIK

 

 

Informacje o wykonawcach:

 

MIKROKOLEKTYW
 

Kuba Suchar – perkusja, minimoog

Artur Majewski – trąbka, elektronika


Duet (występujący przez lata w zespole ROBOTOBIBOK) powstał w 2004 r. we Wrocławiu jako swobodnie improwizujący kolektyw, którego myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań w obrębie formuły duetu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak DON CHERRY, ED BLACKWELL, MAX ROACH tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną w dźwiękowym tle syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu /trąbka, perkusja/, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę. Ich styl jest silnie impresjonistyczny, w pewnym sensie melancholijny, organicznie tworzący własny muzyczny mikroświat.


Mikrokolektyw jako mikro-zespół jest jednostką otwartą na kolaboracje i wszelkiego rodzaju próby poszerzenia składu. Do tej pory Mikrokolektyw występował wspólnie z ROB MAZUREK i MAURIZIO TAKARA (SAO PAULO UNDERGROUND), MARCIN DYMITER (EMITER), oraz koncertował jako część ansamblu EXPLODING STAR ORCHESTRA. Zespół koncertował m.in. we Włoszech, Słowenii i na Słowacji.

 

http://www.facebook.com/mikrokolektyw

http://www.myspace.com/mikrokolektyw

----------------------------------------------------------------------

 

X-NAVI:ET (Rafał Iwański)


Projekt muzyczny Rafała Iwańskiego - artysty dźwięku, perkusjonisty i współzałożyciela grupy HATI - oparty na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz nagrań terenowych i dźwięków znalezionych, także pochodzenia pozaziemskiego. R. Iwański od 2008 r. występował wielokrotnie w Polsce, Niemczech i Szkocji oraz z takim artystami dźwięku i obrazu jak Jeff Gburek, Joke Lanz/SUDDEN INFANT, Anna Pilewicz (projekt audiowizualny "Aqualuna") czy Xavier Bayle. Wraz z HATI, rytualno-medytacyjnym zespołem bazującym na brzmieniu instrumentów akustycznych, którego jest współzałożycielem, od 2003 r. zagrał kilkaset koncertów w kilkunastu krajach Europy i w USA, też współpracując koncertowo i studyjnie z takimi artystami jak m.in. Z’EV, Peter Votava/PURE, Steve Buchanan, Heike Fiedler, Sławek Ciesielski, John Zorn, Raymond Salvatore Harmon. Rafał Iwański jest współautorem entuzjastycznie odebranego split albumu X-NAVI:ET & ELECTRIC URANUS “Voices of the Cosmos” (2011) zrealizowanego we współpracy z Centrum Astronomii UMK. Najnowsze wydawnictwo sygnowane jako X-NAVI:ET to album winylowy „Soundtracks for the Dying Moments” (2012).


www.myspace.com/xnaviet
www.alrealon.co.uk/xnaviet.html

----------------------------------------------------------------------

 

GROBBING THRISTLE

 

Radek Dziubek i Rafał Kołacki – programowanie, nagrania terenowe, instrumenty klawiszowe, gongi, pady i inne instrumenty perkusyjne

Grobbing Thristle to poznański projekt Radka Dziubka (ex-BLIMP, aktualnie również INNERCITY ENSEMBLE) oraz (w najnowszym wcieleniu) Rafała Kołackiego (HATI, INNERCITY ENSEMBLE). Nazwa jest hołdem (wiadomo dla kogo) i estetycznym drogowskazem, którego nie należy traktować zbyt dosłownie. Nigdy nie wiadomo z kim i z czym ostatecznie wyskoczą. Lubią kurioza i pobocza. Nie wszystko musi być doskonałe. DOME, CABARET VOLTAIRE, PIERRE HENRY, ambient/noise i Afryka to tylko kilka luźnych punktów odniesienia.

 

http://www.facebook.com/GROBBINGTHRISTLE

http://www.myspace.com/grobbingthristle

----------------------------------------------------------------------

 

T’IEN LAI

Jod/Dalet – radioodbiorniki, syntezatory, efekty, sampler, głosy

Duet wykorzystujący w swej twórczości odbiorniki fal radiowych, głosy, sample, efekty i syntezatory, będący pod wpływem mistycyzmu żydowskiego. Jest to muzyczna medytacja nad skrytością geometrii tetragramu – JHWH, nad dynamiką, procesualnością i niestabilnością świata, nad żydowską koncepcją czasu i historii jako schodzenia od planu do improwizacji. Nazwa zespołu – marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu znaczy „niebiańska muzyka” i zwraca uwagę na początki muzyki w ogóle i jej silny związek z kosmosem i światłem nieskończoności.

 

http://www.facebook.com/tienlai26

----------------------------------------------------------------------

 

KRISTEN

Michał Biela – gitara barytonowa, głos

Łukasz Rychlicki – gitara elektryczna

Mateusz Rychlicki – perkusja, elektronika

KRISTEN to jeden z najlepszych polskich zespołów gitarowych, od wielu lat konsekwentnie podążający swoją odrębną ścieżką. Braciom Rychlickim i Bieli udaje się połączyć dwa różne żywioły: surowe brzmienie i specyficzną melancholię. 

Rok po wydaniu znakomitego „Western Lands”, KRISTEN ponownie atakuje swoim mini-CD „An Accident” (LADO ABC). To cztery najnowsze utwory znane z ostatnich koncertów (łącznie ponad 20 minut muzyki). Nowe wydawnictwo to również znak wyższej aktywności zespołu po kilku latach uśpienia, gdy muzycy Kristen grali tylko sporadyczne koncerty (np. z DEERHOOF i TALIBAM!), i zajmowali się również innymi projektami: Łukasz i Mateusz Rychliccy grali jako SALTO, a Michał Biela nagrał płytę z KINGS OF CARAMEL oraz ze ŚCIANKĄ.

'An Accident' przedstawia cechy muzyki Kristen, tyle że w surowszej, bardziej szorstkiej niż dotąd formie, co może wywoływać skojarzenia choćby z klasykami z Sonic Youth. Mimo to, to wciąż bardzo osobny zespół. (Uważam Rze) 

Muzyka Kristen wywołuje mnóstwo skojarzeń i myśli, ale jak zapisać westchnienie, okrzyk olśnienia, jęk zachwytu? (Gazeta Wyborcza)

Po takiej płycie, jak "An Accident" trudno nie mieć do Kristen stosunku czołobitnego. (Onet.pl)

----------------------------------------------------------------------

 

JACHNA/BUHL

Wojtek Jachna – trąbka, flugehorn, elektronika

Jacek Buhl – perkusja

Duet tworzy melancholijną, nasyconą duchem jazzu, wykraczającą jednak poza jego obramowania, tkankę dźwiękową. Jej ideą naczelną jest spotkanie i improwizacja wraz z otwieraniem się na wszelkie jej przejawy. Duet nazwaliśmy od naszych nazwisk, bo w przyszłości mamy nadzieję rozszerzać skład tego projektu. Wpływy muzyczne to oczywiście wszystko co można dookoła dzisiaj usłyszeć, a można usłyszeć wiele...

Duet wydał dwie świetnie przyjęte płyty: „Pan Yabu”(Monotype, 2009) i „Niedokończone książki” (AudioTong, 2011)

http://www.myspace.com/jachnabuhl

----------------------------------------------------------------------

 

MICHAŁ BIELA SOLO

Solowy występ Michała Bieli współtworzącego m.in. z KRISTEN, ŚCIANKĘ, czy KINGS OF CARAMEL to przede wszystkim autentyczność i emocjonalna szczerość przekazu ubranego w melancholijną formę.

----------------------------------------------------------------------

 

HELATONE TRIO

Helatone Trio - improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa - perkusista Contemporary Noise Sextet, Kamil Pater - gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz) oraz Tomek Gadecki - trójmiejski saksofonista. Muzycy, choć grali ze sobą nie raz to w takiej formule ujawnią się po raz pierwszy, ale nie ostatni... jak będzie? nikt nie wie...