;

Duchamperie - działania w muszli koncertowej i przestrzeni miejskiej

Data utworzenia: 2012-06-15

Przez wakacje - od połowy czerwca do końca sierpnia - zapraszamy do Muszli Koncertowej w Parku im. W. Witosa w Bydgoszczy na cykl koncertów, filmów, warsztatów, spotkań. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie działalność letniego ogródka.

Słowo "muszla" towarzyszy nam od najmłodszych lat - już to jako wspomnienie z pierwszych wakacji nad morzem, już to w kontekście trudów pierwszej samodzielnej dziecięcej toalety. Fundacja Nowa Sztuka Wet Music zadba o to, aby w nadchodzące wakacje słowo to skojarzyło się mieszkańcom Bydgoszczy z aktywnym i rozwijającym wypoczynkiem, któremu towarzyszyć będą pokazy filmów, koncerty, warsztaty oraz wystawy. Jeśli komuś wakacje nie kojarzą się tylko i wyłącznie z leżakowaniem w Mielnie, a Egipt nie zawsze bywa bezpieczny, Fundacja oraz MCK zapraszają od połowy czerwca do końca sierpnia na serie imprez w bydgoskiej Muszli Koncertowej w ramach projektu "Duchamperie - działania w muszli koncertowej oraz przestrzeni miejskiej.
 
Program:
 
21.06 czwartek – film, godz. 21:30
"David chce odlecieć" reż. David Sieveking, Niemcy/Austria/Szwajcaria 2010

23.06 sobota - koncert , godz. 21:00
KIRK (Warszawa)

27.06 środa – warsztaty, godz. 16:00
SIANO część 1

28.06 czwartek – film, godz. 21:30
„I tak nie zależy nam na muzyce“ reż. Cédric Dupire, Gaspard Kuentz, Francja 2009

29.06 piątek – koncert, godz. 21:00
NAPSZYKŁAT (Poznań)

01.07 niedziela – warsztaty, godz. 16:00
SIANO część 2

05.07 czwartek – film, godz. 21:30
"Męski erotyk" reż. Jorgen Leth, Dania 2010

07.07 sobota – koncert, godz. 21:00
HORNY TREES (Warszawa)

12.07 czwartek – film, godz. 21:30
„Głód“ reż. Steve McQueen, Wielka Brytania, Irlandia 2008

13.07 piątek – koncert, godz. 21:00
SZREDER AND THE GHOST RIDERS (Bydgoszcz)
HOKEI (Warszawa/Bydgoszcz)

18.07 środa - warsztaty godz. 16:00
POCZTÓWKA DŹWIĘKOWA

19.07 czwartek – film, godz. 21:30
„HADEWIJCH“ reż. Bruno Dumont, Francja 2009

21.07 sobota – koncert, godz. 21:00
LEVITY (Warszawa)


25.07 środa – warsztaty, godz. 16:00
VLEPKI: SPORTY ULICZNE

26.07 czwartek – film, godz. 21:30
„Szalona miłość“ reż. Pierre Thoretton, Francja 2010

28.07 sobota – koncert, godz. 21:00
KROJC (Płock)

02.08 czwartek – film, godz. 21:30
"Nietykalni" reżOlivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2011

03.08 piątek – koncert, godz. 21:00
MORDY (Trójmiasto)

05.08 niedziela – koncert, godz. 19:00
"Cytriada - koncert z opowieścią na cytrach w wykonaniu Grzegorza Tomaszewskiego"

08.08 środa – warsztaty, godz. 16:00
SAJGONKI PO BYDGOSKU

09.08 czwartek – film, godz. 21:30
"Życie Jane" reż. reż. Lorenz Knauer, Niemcy 2010

11.08 sobota – koncert, godz. 21:00
GNAWA CROSSROADS - Maallem Mokhtar Gania, Michael Zerang and Waclaw Zimpel

18.08 sobota - pokaz/spotkanie
ZbyZiel  "Kogo spotkałem" -  multimedialny pokaz fotografii


Szczegółowy opis:

21.06 czwartek – film, godz. 21:30
"David chce odlecieć" reż. David Sieveking, Niemcy/Austria/Szwajcaria 2010
 
David, młody niemiecki filmowiec odkrywa, że jego idol, reżyser David Lynch, praktykuje medytację Maharishiego i wierzy, że jest ona drogą do spełnienia. Zapatrzony w mistrza filmowiec spotyka się z reżyserem, uważnie wsłuchuje się w jego słowa, uiszcza 2000 euro wpisowego i rozpoczyna przygodę z medytacją transcendentalną. Śmierci guru uruchamia problemy walkę o sukcesję i rozłamy wewnątrz ruchu. Władze nie życzą sobie tak niewygodnego świadka jak ekipa filmowa. David nabiera więc podejrzeń. Krok po kroku, stara się dociec prawdy o organizacji. Wędruje do kilku ośrodków TM, rozmawia z renegatami, podąża do świątyni, w której pobierał nauki Maharishi.

23.06 sobota - koncert , godz. 21:00
KIRK (Warszawa)

Projekt powstał około 2000/2001. Punktem wyjścia była muzyka techno – wszystkie jej niepokorne nurty i artyści zorientowani na odkrywanie nowych obszarów. Ciągłe poszerzanie horyzontów, użyźnianie wyobraźni wszystkim tym, w czym pobrzmiewa „flow”, „groove” „feeling”, „czad” i „wykop” musiało przeformułować podejście do dźwięku. kIRk zobaczył siebie jako projekt w działaniu – proces bez końca, z ideami, ale bez doktrynerstwa. Bo w istocie kIRk to wehikuł, który zabrnąć może w najbardziej nieprawdopodobne obszary. Estetycznie zespół dawno zarzuciło techno-ortodoksję. Pozostało natomiast zamiłowanie do undergroundowego etosu i przekonanie o potrzebie bezkompromisowości.
Z czasem zespół wzbogacił się o nowych muzyków wywodzących się z różnych kręgów. Dało to nowy impuls do rozwoju. Dzięki nim surowy bit zostaje zrównoważony emocjonalnością trąbki, syntetyczny wykop zaczyna iść w parze z rapowym vibe’m, zaś abstrakcyjne kliki zderzają się z konkretem śpiewanej historii.
Jak dotąd numery kIRków znalazły się na pięciu winylach (m.in. dla Neue Heimat, Noodles Institute of Technology czy ukraińskiego Ghettofuck) i dwupłytowej, kompaktowej epce, którą wydała warszawska oficyna 16 Wersów. Zespół został dostrzeżony przez takie tuzy sceny elektronicznej jak Si Begg czy Mary Anne Hobbs, a ich występy miały miejsce na festiwalach Era Nowe Horyzonty, Heineken Open'er czy Satta Outside.

27.06 środa – warsztaty, godz. 16:00
SIANO część 1

SIANO to warsztaty rodzinne, dla dzieci i dorosłych. Akcja miejskiego recyklingu i designu składa się z kilku prostych i relaksujących czynności: szyjemy z białego płótna sienniki, farbujemy na zimno, rozwieszamy w parku na sznurach pomiędzy drzewami kolorowe "pranie". Będzie też możliwość ufarbowania własnej koszulki trykotowej. A wszystko w starych unikatowych baliach. Po takich przygotowaniach pora na część drugą, czyli zabawa z wielkim stogiem siana. Najpierw rozładujemy siano i zbudujemy wielki stóg. Do wyboru - będziemy oglądać film "Siano", bawić się w tunelach w stogu, przenosić stóg metodą „podaj dalej”, układać wzory z siana, a na koniec zapakujemy siano do kolorowych sienników, żeby wspólnie usiąść, z sianka tworzyć figurki, teatrzyk i opowieść.
Prowadzenie: Katarzyna Torzewska

28.06 czwartek – film, godz. 21:30
„I tak nie zależy nam na muzyce“ reż. Cédric Dupire, Gaspard Kuentz, Francja 2009

Jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise'u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Traktują swoją muzykę jako niepokojącą i prawdziwą rzeczywistość, ukrytą pod fikcyjną powierzchnią konsumpcji. Proces wychodzenia z iluzji bogactwa i dobrobytu, nieograniczonego dostępu do dóbr i informacji odbywa się na marginesach, poza systemem. Rozczarowani outsiderzy właśnie tam szukają autentyczności.


29.06 piątek – koncert, godz. 21:00
NAPSZYKŁAT (Poznań)

Napszyklat - (Robert Piernikowski, Marek Karolczyk) - duet mieszka i pracuje w Poznaniu, tworzy muzykę eksperymentalną na pograniczu elektroniki i akustyki. W muzyce Napszykłat można doszukać się źródeł hiphopowych, współczesnej muzyki elektronicznej, muzyki konkretnej oraz noise'u, gdzie puls i chropowata tekstura dźwięku spotykają się z głosem Piernikowskiego, który jest również autorem tekstów.
Na ostatniej płycie "Kultur Shock" (Qulturap 2011) dźwięk i słowo obrazują kontekst funkcjonowania "pomiędzy", gdzie stare zakurzone BMW z buczącym subwooferem  na szlaku bez asfaltu, zatankowane na stacji benzynowej "Las Vegas" kieruje się gdzieś na wschód a łyse chłopaki z pitbullami spędzający swój czas na przystanku autobusowym, słuchający muzy z komórek notorycznie wystawiają środkowy palec w kierunku nadjeżdżających niemieckich aut. Za nimi największy na świecie Jezus. Walący się bas, szumy, analogowe syntezatory, vinylowe smarzenie, field recording nieistniejących już miejsc oraz głosy zaklinające rzeczywistość. Na "Kultur Shock" pojawili się gościnnie Mc Dalek (USA), Bene (SK), Sibitt (JP) oraz Barbara Wilińska (PL). Płyta ukazała się również w Czechach, Słowacji, Ukrainie i Japoni.

01.07 niedziela – warsztaty, godz. 16:00
SIANO część 2

Opis powyżej.

05.07 czwartek – film, godz. 21:30
"Męski erotyk" reż. Jorgen Leth, Dania 2010

Filmowa podróż w krainę męskiej erotyki - rodzaj sensualnego, prowokacyjnego, a w wielu miejscach autobiograficznego i bardzo melancholijnego eseju, u którego źródeł tkwi chęć zrozumienia natury i sensu męskiej seksualności.

07.07 sobota – koncert, godz. 21:00
HORNY TREES (Warszawa)

”Horny Trees” to powstała w 2007 roku grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy. Na swej drodze napotykają wiele odmian drzew; jedne hołubią, cenią i darzą szacunkiem, inne gatunki bezlitośnie trzebią. Bielawski, Zemler, Szamburski na niezwykłej leśnej ściółce przy pomocy prawdziwych drewnianych instrumentów wnikliwie wypatrują młodych, unikatowych i rześkich pędów. To właśnie te pełne energii, pożądliwości oraz skrajnego podniecenia sprośne drzewka są dla grupy Horny Trees przedmiotem wyjątkowej fascynacji. Leśnicy pielęgnują je, dbają o ich dorodny wzrost, i co najważniejsze – robią to z powagą, prawdziwą pasją i miłością (której nie brak im oczywiście względem pozostałych warstw lasu, no może z małymi wyjątkami). W kwietniu 2007 roku nastąpiła prapremiera debiutanckiego atlasu autorstwa Horny Trees – pierwsze zapiski, pierwsze diagnozy i opis tych niezwykłych pędów, które tak szybko rozrosły się w całej niemal leśniczówce. Były to z pewnością kwiatostany godne szczególnej uwagi i zainteresowania. Dokładnie po dwóch latach – 25 kwietnia 2009 nastąpiła premiera drugiego atlasu grupy o nazwie „Branches of Dirty delight“ co w wolnym tłumaczeniu oznacza Gałęzie Wulgarnej Rozkoszy. Gałęzie te wrastają w podświadomość szybko niwecząc pokłady starej gnijącej kory i wnet zasiewają pnącza lubieżnej witalności.
Przygotujcie się.12.07 czwartek – film, godz. 21:30
„Głód“ reż. Steve McQueen, Wielka Brytania, Irlandia 2008

W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora Głodu pretekstem do stworzenia wstrząsającej i mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. W wielu wymiarach. Świetnie skonstruowany (seria krótkich i dynamicznych, niemal pozbawionych dialogu scen w więzieniu kontrastuje z jednym, dziesięciominutowym ujęciem, w którym bohater podejmuje decyzję o strajku) i przepięknie sfotografowany przez Seana Bobbitta film zasłużenie zbiera wszystkie nagrody. Film z jednej strony przeraża swoim tematem, ale z drugiej fascynuje swoim pięknem. Poprzez estetyzację
fizjologii reżyser osiągnął wstrząsający efekt.


13.07 piątek – koncert, godz. 21:00
SZREDER AND THE GHOST RIDERS (Bydgoszcz)
HOKEI (Warszawa/Bydgoszcz)

Szreder and the Ghostriders – dla przyjaciół The Szreders. Supergrupa (muzycy m.in. z Something Like Elvis, Ed Wood, Alameda Trio, Potty Umbrella) grająca nieśmiertelne surf-rockowe przeboje znane z wykonań takich grup jak The Ventures, Dick Dale and his Deltones, Link Wray, The Atlantics, The Shadows i wielu innych. Futuryzm, szlachetność brzmienia i niezapomniane melodie!!!
Pacyfik zaszumiał dźwięcznym koralowym szczypando. Pierwsza mewa zaskoczona nieoczekiwanym biegiem zdarzeń zwróciła twarz ku słońcu. „Zapomnienie” – pomyślała, po czym odfrunęła nie licząc się z nikim. Jasność rozdarł tętent setek nóg, potykających się o zgubione wczoraj nad brzegiem muszle. Przerwali płachtę błękitu i wdarli się na swych deskach w spienione grzywy pacyficznej mątewni. Z nieba spłynęły krystaliczne dźwięki, jasne jak gwiazdy, czyste jak łza.  „Dwie niskoszumowe podwójne triody 12AX7A, a w końcówce mocy - dwie lampy 6L6-GC” – przecięło niczym błyskawica tor myśli Szredera! Nie zwlekając odrzucił precz ulubioną warząchew i pobiegł do mieszkających w tej samej wiosce przyjaciół, aby zdać im sprawę ze swego odkrycia. Przyjaciele nie ważyli lekce jego słów, Szreder wszak znany był z tego, że potrafił rozwiązywać skomplikowane równania kwantowe lewitując w oparach kardamonu. Wysłuchali jego propozycji  by niechybnie oddawać bogowi surferów to, co mu należne.

Hokei – kwartet założony w 2011 przez Bukowskiego skupia muzyków związanych głownie z grupami Stwory i Ed Wood, a także Xenony, Alameda Trio, The Szreders, Innercity Ensemble.

Action painting przepuszczony przez gitarowe piece.
Geometryczny ekspresjonizm sprzężeń.
Faktury, bejce, kujawiaki.


18.07 środa - warsztaty godz. 16:00
POCZTÓWKA DŹWIĘKOWA

Krajobrazy dźwiękowe (czyli nasze otoczenie dźwiękowe) składają się ze zdarzeń dźwiękowych (sound events), z których pewne są dźwiękami rozpoznawczymi (soundmarks). Pomiarów i kartowania krajobrazu dźwiękowego można dokonać w drodze spacerów dźwiękowych (soundwalks), będących formą aktywnego uczestnictwa w krajobrazie dźwiękowym. Spacer dźwiękowy, czy spacer ze słuchaniem, to forma grupowej przechadzki z intencją słuchania dźwięków otoczenia. Idziemy, najlepiej w grupie, albo gęsiego, utrzymując takie odstępy między sobą, aby nie słyszeć kroków osoby idącej przed nami. Oprócz ćwiczeń w wyrabianiu słuchu, rozpoznawaniu i kategoryzowaniu dźwięku, każdy z uczestników nagrywa/tworzy swoją osobistą/subiektywną pocztówkę dźwiękową określonego obszaru. Po warsztatach każdy z uczestników dostaje płytę ze wszystkimi stworzonymi nagraniami, również swoim. Nagrania zostaną opublikowane na stronie projektu.
Prowadzenie: Rafał Kołacki

19.07 czwartek – film, godz. 21:30
„HADEWIJCH“ reż. Bruno Dumont, Francja 2009

Człowiek - powtarza Bruno Dumont - ma zdolność przeżywania stanów skrajnych. Jego bohaterka - Céline jest studentką teologii, córką ministra. Jako postulantka w katolickim klasztorze przybiera imię Hadewijch, należące do średniowiecznej flamandzkiej mistyczki i poetki. Poza imieniem łączy je szczególny rodzaj bezgranicznej miłości do Boga, przepełnionej tęsknotą i potrzebą fizycznej bliskości. Céline nieustannie szuka Boga uobecnionego, jej ciało pragnie jego dotyku. Ta średniowieczna w duchu obsesja jest z jednej strony rodzajem sprzeciwu wobec współczesnej niematerialności oblubieńca, poszukiwaniem realnego, niezapośredniczonego doświadczenia, z drugiej - wyrazem osobistego, rodzącego się poza wspólnotą sposobu na emanację wiary.


21.07 sobota – koncert, godz. 21:00
LEVITY (Warszawa)

W 2009 roku byli jeszcze akustycznym trio grającym własne pokręcone kompozycje utrzymane w stylu jazzowym - z solówkami, miotełkami i kontrabasem.
Rok później zadziwili świat porzucając akustyczne brzmienie i rozmontowując cykl 24 preludiów Fryderyka Chopina na podwójnym albumie "Chopin Shuffle" z gościnnym udziałem m.in. legendarnego japońskiego trębacza Toshinori Kondo.
Ich trzeci album "Afternoon Delights" to 12 kompozycji powstałych od początku do końca podczas czterodniowej sesji nagraniowej - bez powtórek, bez dogrywek i bez sztucznych dodatków. Post-rock spotyka się w nich z free-jazzem, ludowe przyśpiewki z muzyką współczesną, szalone elektroniczne eksperymenty rozpływają się w ambientowej zadumie.


25.07 środa – warsztaty, godz. 16:00
VLEPKI: SPORTY ULICZNE

VLEPKI: SPORTY ULICZNE

Chcesz skomponować własny styl? Chcesz urządzić swoje wnętrze na nowo, żeby inspirowało i motywowało? Pamiętasz zabawy z naklejkami z dzieciństwa? Letnia przygoda z artystycznym kolektywem to zabawa w tworzenie i zamazywanie śladów, zderzenia stylistyczne, doklejanie, wycinanie z folii pcv samoprzylepnych sampli, szablonów i komponowanie streetartowych symfonii.

Prowadzenie: Goro & Zrazik


26.07 czwartek – film, godz. 21:30
„Szalona miłość“ reż. Pierre Thoretton, Francja 2010

Yves Saint Laurent to najsłynniejszy projektant XX wieku, twórca wyjątkowego królestwa mody, a także cennej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znalazły się obrazy Picassa i Matisse’a, antyczne egipskie statuetki, jak również XVII-wieczne chińskie rzeźby i autoportrety. W filmie widzimy wzloty i upadki życia Laurenta: jego prace, kolekcje, kulisy długotrwałego związku z businessowym partnerem i kochankiem - Pierrem Bergém, a także kulisy podjętej wspólnie decyzji o sprzedaży ich wspólnej kolekcji dzieł sztuki. Odbyła się ona na specjalnie zorganizowanej aukcji, którą nazwano „aukcją stulecia”, bo zyski przekroczyły sumę kilkudziesięciu milionów dolarów.


28.07 sobota – koncert, godz. 21:00
KROJC (Płock)
 

KROJC to solowy projekt muzyczny Jakuba Pokorskiego, wykształconego klasycznie muzyka i twórcy, który do marca 2011 roku był gitarzystą Lao Che. Solowe oblicze Krojca to muzyka elektroniczna o charakterze alternatywnym i nierzadko eksperymentalnym.02.08 czwartek – film, godz. 21:30
"Nietykalni" reżOlivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2011
 

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.


03.08 piątek – koncert, godz. 21:00
MORDY (Trójmiasto)
 

Mordy od początku istnienia nie kłaniają się kulom polskich kompleksów i polisz soundu. W ich brzmieniu można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Przede wszystkim cudowne 'autostradowe' groove'y i fenomenalne, przestrzenne gitary, które każą natychmiast wskoczyć do cadillaca i ruszyć przez góry i prerie środkowych Stanów Zjednoczonych.

05.08 niedziela – koncert, godz. 19:00
"Cytriada - koncert z opowieścią na cytrach w wykonaniu Grzegorza Tomaszewskiego"
 


Grzegorz Tomaszewski (1961)- obecnie jedyny systematycznie koncertujący cytrzysta w Polsce. 
Laureat Nagrody im. Czesława Niemena VIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2005 roku. Jako pierwszy w Polsce nagrał w 2005 roku płytę tylko na cytrach pt."Rośnie ziele" zawierającą kompozycje własne oraz autorskie opracowania tematów ludowych także, wielkopolskich. Najczęściej występuje solo, ale chętnie gra też w duetach z: 
saksofonistą Michałem Kulentym, kontrabasistą Krzysztofem Samelą, wibrafonistą Karolem Szymanowskim, a także w większych składach takich jak Kwartet Pałucki. 
Występował w Polsce oraz w 12 krajach europejskich. W maju 2010 roku, wziął udział - jako jeden z kilkunastu europejskich artystów wolontariuszy- w multidyscyplinarnym międzynarodowym projekcie kulturalnym "Culture Trail" , grając koncerty akustyczne na trzech cytrach- własne opracowania średniowiecznej i renesansowej muzyki polskiej- w kościołach, w sześciu krajach europejskich, od Węgier po Wielką Brytanię. Gra na instrumentach historycznych, z początku XX wieku. Grając koncerty solowe używa czterech cytr; dwóch cytr akordowych - różnie nastrojonych fidol Fishera, cytry koncertowej oraz cytry węgierskiej.


08.08 środa – warsztaty, godz. 16:00
SAJGONKI PO BYDGOSKU

Nowe trendy w kuchni rodzą się dzięki migracjom ludności, mieszaniu się kultur i coraz swobodniejszemu podróżowaniu po świecie. Największą społeczność cudzoziemską w Polsce stanowią Wietnamczycy, zajmujący się często handlem i gastronomią. Polacy od lat stołują się w licznych wietnamskich barach, gdzie potrawy przykrojone zostały do smaku polskiego 
i niestety, nie mają wiele wspólnego z autentyczną kuchnią Wietnamu. W wietnamskich barach sajgonki podaje się w dwóch wersjach – jedną smażoną na głębokim tłuszczu, drugą świeżą, na świecie znaną pod nazwą Spring Rolls. Ich przygotowanie jest proste – polega na krojeniu na drobno składników nadzienia i zawijaniu ich w opłatek papieru ryżowego namoczonego w ciepłej wodzie.
Proponujemy zabawę w kuchnię „fusion“ i łączenie różnorodnych tradycji kulinarnych w jednym daniu. Użycie typowo wietnamskiego papieru ryżowego do zawinięcia przypadkowych, losowo wybranych produktów, znalezionych w bydgoskich sklepach i bazarach. Może być to pretekst do eksperymentowania w kuchni, uruchomienia wyobraźni kulinarnej i odkrywania nowych doznań smakowych. Oraz do bawienia się wyglądem sajgonek – półprzezroczysty papier ryżowy ujawnia swoją zawartość i daje możliwość wręcz malarskich popisów.
Prowadzenie: Dorota Podlaska

09.08 czwartek – film, godz. 21:30
"Życie Jane" reż. reż. Lorenz Knauer, Niemcy 2010

"Życie Jane" to zachwycająca i niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o Jane Goodall - jednej z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych kobiet naszych czasów, znanej na całym świecie społecznej aktywistce, ikonie ekologii i badaczce zachowań szympansów.

11.08 sobota – koncert, godz. 21:00
GNAWA CROSSROADS - Maallem Mokhtar Gania, Michael Zerang and Waclaw Zimpel

To spotkanie trzech muzyków, trzech różnych kultur - marokańskiej, asyryjskiej i europejskiej, trzech różnych tradycji muzycznych, doświadczeń i sposobów myślenia.
Celem tego spotkania będzie poszukiwanie wspólnego mianownika, bowiem każdy z nich myśli o muzyce jako o odkrywaniu źródła, obecnego we wszystkich rdzennych kulturach muzycznych.

Zimpel i Zerang wchodzili już nie raz w dialog z pierwotnymi tradycjami muzycznymi różnych kultur, aby nadać im współczesny kontekst. Tym razem, z inicjatywy Zimpla, dołączył do nich  Maallem Mokhtar Gania, którego rytualna muzyka gnawa ma stać się przestrzenią do improwizacyjnych poszukiwań dla pozostałej dwójki.

Maallem Mokhar Gania - gimbri
Michael Zerang - frame drums, darabuka, drums
Wacław Zimpel - clarinets18.08 sobota - pokaz/spotkanie
ZbyZiel  "Kogo spotkałem" -  multimedialny pokaz fotografii

Kogo spotkałem

czyli Analogowy Zapis Artystów im. Z. Lubaczewskiego (wstęp)

multimedialny pokaz fotografii zrealizowanych do dnia 18 sierpnia 2012


Z. Lubaczewski uczył mnie fotografii. Bardzo dobrze go wspominam. Fotografował artystów swego czasu. Miał specyficzne do tego oko i stosował ciekawe metody grafizacji fotografii i bardzo ostrego kadrowania. Przypomniałem o tym sobie i postanowiłem poświęcić ten cykl jego pamięci.
Zapis artystów... Rozpoczynałem takie działania (wtedy filmowe) z Piotrem Różyckim w ramach Studia Trytony realizując krótkie filmy z artystami sadzanymi przed kamerą i nie stymulowanymi żadnymi pytaniami. Trzy 3 minutowe „wejścia” dawały niezwykły efekt. Później realizowałem wraz ze Sławkiem Janickim bardziej rozbudowane formy ukazywania artystów w programach „Kawałki mózgu” i „Notes kulturalny” dla stacji TVP Kultura i TVP 3.
W ramach szerokiego projektu HALLO! Szkoły Bydgoskiej w 2010 roku zrealizowałem trójekranowy zapis 80 artystów pod tytułem „Jak się czujesz?” – oparty o to jedno, zdawałoby się proste pytanie.
Zatem jestem blisko tematu zapisywania artysty w zastanym czasie. Ten czas upływa. Niektórzy z tych, których „zapamiętałem” już odeszli.
Dzięki pracy nad projektem HALLO! posiadam obfity zbiór danych kontaktowych artystów związanych z Bydgoszczą (w wystawie HALLO! wzięło udział 186 artystów). Na początek wydaje mi się to wystarczającą bazą. Rzecz może się jeszcze rozwinąć w oparciu o moje kontakty ze środowiskami artystycznymi, fundacjami i stowarzyszeniami.
Ostatnio coraz mniej wierzę w zapis cyfrowy, w którym przecież sporo rzeczy zrealizowałem.
Widzę jego ulotność, zawodność i zależność od prądu elektrycznego, który przecież nie jest energią naturalną, daną bezpośrednio człowiekowi. Dlatego wolę malować, niż realizować coś „w komputerze”. Z tego powodu zdecydowałem się realizować Analogowy Zapis Artystów poprzez fotografię tradycyjną aparatami Nikon FE i Chinon CE.
Niedawno rozpocząłem archiwizację negatywów wykonywanych przez mojego Ojca ok. 60 lat temu. To dało mi do myślenia – co zostanie ze zdjęć obecnie składowanych na dyskach HD, DVD, CD, czy innych nośnikach? Czy za sześćdziesiąt lat będzie jeszcze jakiś odtwarzacz DVD? A negatyw fotograficzny można będzie wtedy choćby zobaczyć pod światło, zmuszając wyobraźnię do odwrócenia zapamiętanych na nim walorów czarno-białego zdjęcia...

Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Bydgoszczy.

Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music
Współorganizator: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy