;

PROGRAM - Duchamperie 2013

Data utworzenia: 2013-06-13

15.08 godz. 21:15 

„Piotr: Złe tłumaczenie“, Chile 2009, 78min.
 

Piotr mieszka w Santiago, stolicy Chile, jednak nie zapomina o swoich korzeniach w Nacrovii. Za namową przyjaciela, postanawia wystawić sztukę teatralną o niepodległości ojczyzny – w Nacrovii panowała demokratyczna dyktatura, dopóki rewolucyjni arystokraci nie dokonali słynnego przewrotu. Licząc na dotację od chilijskiego ministerstwa kultury, Piotr nadaje swojemu przedstawieniu chwytliwy tytuł – „Seksowna komedia społeczna”. Niestety, liczne komplikacje utrudniają realizację jego ambitnego projektu: tłumaczenie tekstu na hiszpański sprawia same problemy, aktorzy są beznadziejni, a chilijski rząd zaczyna grozić bohaterowi więzieniem.

 

*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT


22.08 godz. 21:15 

Bękart / Huacho, Chile 2009, 89 min.
 

Krótki wycinek z życia chilijskiej rodziny: starsze małżeństwo Clemira i Cornelio, ich dorosła córka Alejandra oraz jej syn Manuel mieszkają razem w niewielkiej wiosce. Narracja filmu zbudowana jest z czterech sekwencji, rozpoczynających się w tym samym punkcie. W każdej z nich kamera podąża za jednym z bohaterów, cierpliwie obserwując codzienną rutynę oraz zmagania z coraz trudniejszą sytuacją ekonomiczną. Debiutant Alejandro Fernández Almendras i operator Inti Briones (znany ze współpracy z Raúlem Ruizem) sprawiają, że skromny naturalizm przeistacza się w wizualną poezję – powstaje intymny, miejscami wzruszający portret rodziny, którą świat pozostawił w tyle.

*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT29.08 godz. 21:15 

„Zmierzch“, Chile 2010, 78 min.
 

Głównym bohaterem filmu jest stary dozorca, grany powściągliwie przez Rafaela Vazqueza – kamera obserwuje go z dystansu, gdy nieśpiesznie przemierza malarskie kadry i dogląda posiadłości, która pozostawiła lata swojej świetności we mgle zapomnienia. Reżyser Théo Court pozwala czasowi przelewać się jak melasa, pozostawiając widza w bliskiej relacji z bohaterem wykonującym codzienne obowiązki: zbieranie drewna, rozpalanie ognia czy przygotowywanie posiłków. Kiedy na teren posiadłości wkracza ekipa remontowa, a jej właściciel nieoczekiwanie budzi się z zimowego snu, dozorca stopniowo usuwa się w cień.  


*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT


30.08 od godz. 17:00
PRACOWNIA GŁOSU – warsztaty emisji głosu i śpiewu białego - dzień pierwszy
31.08 od godz. 17:00
PRACOWNIA GŁOSU - warsztaty emisji głosu i śpiewu białego - dzień drugi
01.09 od godz. 17:00
PRACOWNIA GŁOSU - warsztaty emisji głosu i śpiewu białego - dzień trzeci
 

Białym głosem śpiewali nasi przodkowie, nie wiedząc, że tak śpiewają, bo ta nazwa jest określeniem jak najbardziej współczesnym. Biały śpiew to śpiew organiczny, niewyuczony w żadnej szkole. Dzisiaj, często nie mamy świadomości, że można tak operować głosem. Mają na to wpływ przede wszystkim warunki egzystencjalne, kulturowe i społeczne, w jakich funkcjonujemy. Jest jednak możliwe ponowne dotarcie do tej unikalnej dźwiękowej jakości, a odkrycie jej w sobie może dać niesamowitą radość i poszerzyć możliwości naszej ekspresji. Będzie dużo ćwiczeń oddechowych i emisji głosu. 3-dniowe warsztaty są dla wszystkich osób, które lubią bawić się ze swoim głosem i pracować z dźwiękami, a poprzez śpiew chcą wydawać przyjęcia na cześć tlenu - jak mawia Björk.

Poprowadzi je kompozytorka i performerka Teatru Węgajty – Paulina Zielińska. Polecamy blog artystki: spiewoluby

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy i kontakt: info@wetmusic.pl

Partner: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr.W.Bełzy w Bydgoszczy
 

Kategoria: przepływ, delikatność, ekspresja, radość, Ukraina.

 


Jeśli ktoś chce się zapisywać na warsztaty, to prosimy mailem: info@wetmusic.pl
lub telefonicznie 513 910 378


Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszcz

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

--------------------------------------


Program Duchamperii 2012 TUTAJ

--------------------------------------

Minione wydarzenia: 

 

28.06 godz. 21.00 
 

UL/KRNowy projekt Błażeja Króla, łączący ze sobą mroczną elektronikę, chwytliwe gitarowe melodie i magnetyczne teksty, którymi zachwyca się choćby Katarzyna Nosowska. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów.

Debiut UL/KR został wydany w kwietniu 2012 i z miejsca stał się sensacją. Określony jako najlepszy debiut ostatnich lat w polskiej muzyce niezależnej, typowany był jako murowany kandydat do płyty roku. Krążek został m.in. Płytą Tygodnia w Trójce i Płytą Miesiąca w Esce Rock.

Doceniono także niesamowitą atmosferę koncertów UL/KR. Zespół został zaproszony na najważniejsze letnie festiwale (np. Opener, OFF, Męskie Granie), a jesienią pojawił się na koncertach u boku m.in. Lao Che i Hey. Końcówka roku to tryumfalny pochód UL/KR przez krajowe rankingi najważniejszych płyt roku, z pierwszym miejscem w Gazecie Wyborczej na czele. 

 

12 kwietnia 2013 ukazał się następca debiutu – "Ament" już zbierający entuzjastyczne recenzje, zaś na dwa tygodnie przed premierą cały nakład płyty na CD był już wyczerpany. Jakie emocje zgotowali muzycy przy okazji "Amentu"? - To będzie tak, jakbyś patrzył na burzę, która przechodzi bokiem, bo rzeka jej nie przepuszcza – zapowiadał lider UL/KR Błażej Król.

 

 

 
03.07 godz. 16:00
 

WYHAFTUJ SIĘ - akcja Moniki Drożyńskiej
 

Wyhaftuj się wg pomysłu artystki Moniki Drożyńskiej to niekończąca się cykliczna akcja w odcinkach, podczas której powstaje abstrakcyjna tkanina. Każdy może do niej dołączyć i wyhaftować swoją złość i frustracje. Słowa haftowane zawsze na tej samej tkaninie narastają jedne na drugich. W ciągu trzech lat wyhaftowało się około tysiąca osób w Polsce i za granicą, używając języków tureckiego,  węgierskiego, słowackiego, czeskiego, niemieckiego, polskiego, francuskiego i angielskiego.
Polecamy stronę artystki:
monika.drozynska.pl


Kategoria: codzienność, relaks, wzorki.

 


05.07 godz. 21.00 
 

PIOTR KUREKMultiinstumentalista, aktualnie jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów dźwiękowych. Kolekcjoner starych syntezatorów.

Kurek świadomie nawiązuje do najważniejszych muzycznych zjawisk przełomu lat 60-tych i 70-tych - głównie krautrocka, psychodelii i minimalizmu, nadając im aktualny kontekst. Cechą charakterystyczną jego utworów jest hipnotyczny rytm oraz bardzo bogate, pełne niuansów, brzmienia organów. Współpracował z licznymi artystami i teatrami. Znany jest z takich działań muzycznych jak Piętnastka, Suaves Figures, czy Ślepcy. Występował na wielu festiwalach, m.in. Transmediale, Unsound, OFF, Elevate, Baltic...
Mieszka w Warszawie.

 

  


11.07 godz. 21:15 
 IZRAELSKIE KINO KOBIET – set filmowy, 70 min.

 

Na zestaw Tel Aviv University składa się 5 etiud studenckich z lat 2010-2011; jest wśród nich jeden z najgłośniejszych krótkich filmów z Bliskiego Wschodu: Szwy w reżyserii Adiyi Imri Orr – portret lesbijskiej pary, której właśnie urodziło się dziecko. Film wyznacza jeden z horyzontów zainteresowań tematycznych młodych adeptów sztuki filmowej. Drugi zakreśla rozgrywająca się w beduińskiej wiosce Tasnim Elite Zexer. Gdzieś w centrum tego krajobrazu znajduje się Ewa odchodzi Ayi Somech – opowieść o konserwatywnym mężu i jego wyzwolonej żonie. Dodajmy do tego autotematyczne Przesłuchanie Eti Tiscko oraz suburbialne Barbie Blues Adi Kutner, a otrzymamy nader barwny (choć złożony z zaledwie 5 plam) pejzaż młodego kina izraelskiego. Nie sposób nie zauważyć, że w przypadku wszystkich 5 filmów za kamerą stanęły kobiety. Fakt ten nie tylko zadaje kłam powszechnemu, jednoznacznemu kojarzeniu Izraela z patriarchalną kulturą żydowską, ale pozwala również sądzić, że przyszłość tamtejszej kinematografii leży w rękach reżyserek, a nie reżyserów.  


** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT


12.07 godz. 21:00 

INNERCITY ENSEMBLE 

Siedmioosobowy kolektyw bydgosko-toruńsko-poznański specjalizujący się w swobodnej improwizacji na muzycznym terenie rzadko eksplorowanym przez polskich artystów - obrzeżach muzyki ambientowej, jazzowej, elektronicznej i psychodelicznej. Dźwięki generowane przez gongi, gitary, laptop, trąbkę, wszelkiej maści perkusjonalia koncentrują się wokół mikromelodii opartych na dronach o odcieniu medytacyjnym oraz rytmicznych pulsacji przeradzających się w oszałamiające fale dźwięku. Członkowie Innercity Ensemble występują również w takich grupach jak: Sing Sing Penelope, Grobbing Thristle, Ed Wood, Hati, Jachna/Buhl, Stara Rzeka i wielu innych. Kolektyw występował już m.in. na festiwalach Unsound w Krakowie i Jazz Jantar w Gdańsku. Koncert odbędzie się na zakończenie nagrywania nowego materiału, więc słuchacze w Bydgoszczy będą mieli wyjątkową okazję zapoznać się z zupełnie nowymi dźwiękami Innercity Ensemble.

 

17.07 godz. 17:00 
 Pozdrowienia z Bydgoszczy część pierwsza – warsztaty artystyczne 
 

Pozdrowienia z Bydgoszczy to akcja tworzenia kolekcjonerskiej serii pocztówek przez artystów wspólnie z rezydentami Bydgoszczy. Interesuje nas alternatywna opowieść o mieście, w którym żyjemy i o nas samych. Najpierw chcemy wspólnie stworzyć mapę miejsc ważnych lub wyjątkowych dla każdego z osobna, ale także miejsc poszukiwanych czy pożądanych. W drugiej części akcji będziemy wspólnie te ważne i wyobrażone miejsca zapisywać - przy pomocy elementów sztuki performance, fotografii oraz tekstu.
Gościem specjalnym będzie fotograf i reporter – Grzegorz Klatka.


Kategoria: psychogeografia, komunikacja, surrealizm, miasto, humor.


 

18.07 godz. 21:15 

"Broken", Wielka Brytania 2012, 90 min.


 

Debiut reżyserski Rufusa Norrisa otrzymał tytuł Najlepszego Brytyjskiego Filmu Niezależnego (2012). Jedenastoletnia Skunk chorująca na cukrzycę, nie ma zbyt wielu przyjaciół, ale zaprzyjaźnia się z mieszkającym nieopodal Rickiem. Chłopak wkrótce zostaje pobity przez swojego sąsiada i oskarżony o gwałt przez jedną z jego córek. Skunk doznaje szoku. 19.07 godz. 21:00 

ROBERT PIERNIKOWSKI 

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Znany również jako lider grupy Napszykłat. W solowej działalności profanuje swoje dotychczasowe dokonania, zabijając puls i groove, tworząc intymne spotkanie “sam na sam” ze słuchaczem. Czesanie słuchacza pod włos, duszenie stop w nieoczekiwanym momencie, wybijanie z rytmu, kiedy już zaczyna się słuchacz bujać - to znaki rozpoznawcze Piernikowskiego. Na koncertach możliwa hipnoza, psychodelia, rytuał i osobliwe opowieści zawarte w koślawej poezji Piernikowskiego. Jego solowe wydawnictwo “Się żegnaj” (2012 Few Quiet People) to album pełen potykających się melodii, analogowej syntezy, pulsujących gdzieś w tyle głowy bitów oraz surowych, ale mistrzowsko utkanych struktur.
“Choć krążek koresponduje z współczesnym abstract-hiphopem, a czuć na nim także echa choćby Ovala czy późnego Autechre, jest to bez wątpienia dzieło artysty dysponującego własnym, oryginalnym językiem” (Aktvist). 

 

 
20.07 godz. 11-13 

Sztuka codziennego użytku – Milena Milak dla dzieci 

Warsztaty mają na celu przybliżenie postaci Marcela Duchampa, a więc nie zabraknie krótkiego wstępu o jego twórczości. Porozmawiamy o dadaizmie, readymade oraz słynnych wąsach Mony Lisy. Następnie, od teorii przejdziemy do praktyki, czyli spróbujemy wykreować rzeźby z przedmiotów otaczających nas na co dzień. Do przetwarzania ich w dzieła sztuki posłużą nam różnorodne materiały plastyczne, ale przede wszystkim nieskrępowana wyobraźnia.

 

!!! Pokaz specjalny. Powtórka z 04.07!!!
 

24.07  godz. 21:15
Animacje z konkursu o nagrodę Czarnego Konia Animacji – set filmowy

 


Konkurs animacji, organizowany po raz pierwszy w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT, stanowi naturalne poszerzenie programu tego młodego festiwalu, przy jednoczesnym zachowaniu jego pierwotnych założeń i idei. Do międzynarodowego konkursu przyjmowane były debiuty i drugie filmy zrealizowane po 01.01.2010 r. przez absolwentów uczelni artystycznych, w dowolnej technice animacyjnej i trwające nie dłużej, niż 30 minut. Jury w składzie Phil Mulloy, Jerzy Armata i Tatu Pohjavirta statuetką Czarnego Konia Animacji nagrodziło „Drwala” Pawła Dębskiego. 


*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT

 

25.07 godz. 21:15 
Animacje z izraelskiej szkoły Bezalel– set filmowy, 45 min.

 

W biblijnej Księdze Wyjścia odnaleźć możemy fragmenty mówiące o Besaleelu, konstruktorze Arki Przymierza i Namiotu Spotkania, który stał się symbolem talentu i rzemieślniczych zdolności. Imię po nim odziedziczyła jerozolimska Akademia Sztuki i Designu (Bezalel Academy of Art And Deisgn), ufundowana w 1906 roku przez Borisa Schatza. 2. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent prezentuje najciekawsze animacje dyplomowe studentów specjalizujących się w tzw. sztukach ekranowych (Screen Based Arts). Dwanaście krótkich form, wśród których znalazło się miejsce zarówno dla ulotnych impresji, osobistych historii, jak i dla ważnych wypowiedzi o społecznym zacięciu. Każda propozycja to inne spojrzenie na animację i materię obrazu, każda wyróżnia się swoistym stylem oraz pomysłem.


*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT


26.07 godz. 21:00 

GORZYCKI / PATER - THERAPY 

Najnowszy projekt Rafała Gorzyckiego i Kamila Patera, twórców i współzałożycieli Sing Sing Penelope, A-kineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Sextet - nazwa się Therapy... Duet THERAPY to eksperyment łączący w sobie wpływy muzyki improwizowanej, etnicznej, elektronicznej, z wykorzystaniem urządzen rejestrujących na żywo. 

Album "Therapy" jest nagraniem, które zarejestrowano podczas bydgoskiego festiwalu "Drums Fuzje" w listopadzie 2012 r. Wszystko, co powstało podczas koncertu, jest zatrzymaniem tej niepowtarzalnej chwili, by móc przekazać ją dalej.

 27.07 godz. 11:00

Pozdrowienia z Bydgoszczy część druga – warsztaty artystyczne.

 

Pozdrowienia z Bydgoszczy to akcja tworzenia kolekcjonerskiej serii pocztówek przez artystów wspólnie z rezydentami Bydgoszczy. Interesuje nas alternatywna opowieść o mieście, w którym żyjemy i o nas samych. Najpierw chcemy wspólnie stworzyć mapę miejsc ważnych lub wyjątkowych dla każdego z osobna, ale także miejsc poszukiwanych czy pożądanych. W drugiej części akcji będziemy wspólnie te ważne i wyobrażone miejsca zapisywać - przy pomocy elementów sztuki performance, fotografii oraz tekstu.
Gościem specjalnym będzie fotograf i reporter - Grzegorz Klatka.


Kategoria: psychogeografia, komunikacja, intymność, miasto, humor.
 

01.08 godz. 21:15 

„Myślisz, że jesteś piękna (ale jesteś szmatą)“, Chile 2009, 78 min.

 

 

19-letni Javier wcale nieskrycie kocha się w dziewczynie swojego kumpla Nicolasa. Aby o niej zapomnieć, podrywa przypadkowo spotkaną na ulicy Valentinę. Sprawy zaczynają się jednak komplikować, kiedy Nicolas spędza z nią noc. Film przywołuje na myśl dokonania amerykańskich twórców, jak Joe Swanberg, czy Kevin Smith (do którego reżyser José Manuel Sandoval bezpośrednio się zresztą odwołuje). To pełna ciętych dialogów i specyficznego humoru historia z życia wzięta, a zarazem zrealizowany skromnymi środkami portret młodego pokolenia Chilijczyków, które zmaga się z problemami progu dorosłości. 


*** Film prezentujemy dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ARS INDEPENDENT


02.08 godz. 21:00 

JACHNA / BUHL  

Przesympatyczny duet muzyczny założony przez Wojtka Jachnę oraz Jacka Buhla, muzyków Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz Innercity Ensemble (Wojtek) oraz Variete, Trytony, 4Syfon Cykliści (Jacek).

Dialogi, improwizacje, loopy, przekomarzanie i inne wygibasy. Bez napinki i niezdrowych emocji, gdyż - jak to powiedział niegdyś Tomasz Gwinciński - nie gramy o Złote Kalesony...
Duet wydał do tej pory dwie płyty „Pan Jabu” oraz „Niedokończone Książki” i do teraz ma problemy z doliczeniem się pieniędzy...
Trzecia płyta ”Tapes” wisi na Bandcampie, ponieważ nikt już nie kupuje muzyki... Nigdy nie dostali Fryderyka, ale to tylko kwestia czasu.

 

 08.08 godz. 21:15 
"Na zawsze Laurence", Francja, Kanada 2012, 169 min.

 

Film Xaviera Dolana - kanadyjskiego reżysera "Zabiłem moją matkę" oraz "Wyśnionych miłości" - to opowieść o transgresji.
W trzydzieste urodziny Laurence wyjawia swojej dziewczynie, że chce być kobietą.
Oboje stawiają czoła procesowi zmiany płci. 09.08 godz. 21:00 

SZREDER & THE GHOSTRIDERS  

Aby tradycji stało się zadość, letni cykl koncertów w ramach Duchamperii zamknie zespół, który najskuteczniej rozbawił bydgoską publiczność w zeszłym roku. Szreder & the Ghostriders to czterech muzyków, znanych z takich grup jak Something Like Elvis, Ed Wood, Alameda Trio, Potty Umbrella, Hokei czy Stara Rzeka. Ich koncerty składają się z coverów największych klasyków muzyki surf-rockowej (również australijskiej, polskiej, a nawet tureckiej!), zagranych nowocześnie, z nieposkromionymi pokładami energii.