•Przygaszając naturę filmy Raymonda Salvatora Harmona (US)

Koszmar katastrofy ekologicznej jest rzeczywistością, z którą gatunek ludzki musi się zmierzyć. Mamy do czynienia ze skutkami całego wieku zaniedbywania środowiska naturalnego. W całej swej karierze abstrakcyjnego filmowca Harmon zajmuje się relacją ludzkości ze światem natury. Od dystopijnych glitchscapes złożonych z szumu cyfrowego do organicznej kontemplacji, jego twórczość ma na celu okazanie roli, jaką człowiek odgrywa wobec natury. Ludzkość jako wirus kształtujący ewolucję życia na Ziemi, będący we władaniu skalpela, jakim jest śmierć.

 

Raymond Salvatore Harmon urodził się w Jackson w stanie Michigan w roku 1974. Dorastał w małym miasteczku, niedaleko przemysłowych terenów Detroit. Po nieudanej próbie skończenia studiów antropologicznych na początku lat dziewięćdziesiątych, Harmon postanowił, że najlepszym nauczycielem jest życie, które toczy się tak daleko od uniwersytetu, jak tylko można sobie wyobrazić.

 

Od ponad dekady Harmon pracuje nad teoretycznymi i praktycznymi zastosowaniami sztuki bezobiektowej. Wykorzystanie nowych mediów, sztuki miejskiej i interaktywnej architektury w połączeniu z wykonaniem publicznym, bombardowaniem reklamą w stylu graffiti oraz internetową socjotechniką sprawia, że prace Harmona mają charakter współczesnej internetowej rebelii. Jego prace obejmują graffiti, murale, plakaty propagandowe, instalacje AV oraz pracę z materiałem video na żywo.

 

Jako malarz i artysta miejski, Harmon pracuje przede wszystkim w mieszkaniu. Często używa powierzchni podłogi lub dachu. Jego dzieła mogą przybierać zarówno formę abstrakcyjnych psychodelicznych stworzeń morskich jak i propagandowych szablonów graffiti. Jego dzieła można znaleźć w Nowym Jorku, Chicago, San Francisco, Londynie, Brighton, Warszawie, Wrocławiu, Berlinie, Tulonie i Alicante.

Jako filmowiec eksperymentalny produkuje często dzieła abstrakcyjne, choć jego medium wyewoluowało  w ciągu ostatniej dekady od realizacji na taśmie 16mm do formatu video. Jego występy z wideo na żywo wykorzystują zmodyfikowany sprzęt video i oraz pętle sprzężenia zwrotnego — Harmon znany jest z tego, że nie używa laptopa czy komputera. Harmon prezentował swe video-improwizacje podczas koncertów z wieloma muzykami wywodzącymi się z różnych środowisk muzycznych, takimi jak Exploding Star Orchestra, Rob Mazurek, Blood on the Wall, Diplo, Wolf Parade, Chicago Underground Trio, Birth Refusal, Mandarin Movie, Dave Phillips, HATI, Mikrokolektyw, czy Jason Forrest.

Jako producent muzyczny Harmon współpracował z tak znakomitymi artystami jak Andrew Bird, Chicago Underground Trio, Axel Doerner, Guillermo Gregorio, Jim Baker, Joshua Abrams, Rob Mazurek, Kalaparush Maurice McIntyre, a także pracował przy wspólnych projektach z Magik Markers, Mikrokolektyw, Davidem Grubbsem, Wolf Eyes, Alanem Lichtem i Spires that in the Sunset Rise.

 

W czasie, który mu jeszcze zostaje Harmon lubi marzyć na jawie i we śnie.

Harmon obecnie mieszka w Londynie.

 

www.raymondharmon.com