Huntsville (NO)

HUNTSVILLE

 

Pochodząca z Norwegii grupa HUNTSVILLE stapia w jedną całość muzykę rockową, drony, country, jazz i elektroakustyczną improwizację. Boston Weekly opisał ich debiutancki album „For the middle class” z 2006 roku w następujący sposób: „uzbrojeni w banjo, kontrabas, gitarę hawajską, dziwaczną mechaniczną tablę, shruti boxy i skłonność do uwalniania folku z okowów formy piosenkowej — od Santa Fe do Bombaju.” Niezwykłe.

 

Poszukiwania zespołu – pełne niespodziewanych dźwięków i tekstur, sprzężonych z echami gatunków bardziej tradycyjnych – tworzą nowy, radykalny język muzyczny, który bywa określany mianem „drone Americana” czy „yoga country”.

 

Przez ostatnich 10 lat dane im było współpracować z artystami takiej rangi, co Thurston Moore (Sonic Youth), Nels Cline i Glenn Kotche (Wilco), a także rodzimymi artystami norweskimi, takimi jak Sidsel Endresen and Hanne Hukkelberg.

 

„… hipnozująca podróż przez perkusyjne ragi, elektroakustyczne rumowisko i muzyczne pejzaże rodem z Morricone.” MOJO (UK) 

 

Huntsville są w swoim żywiole improwizując nowe ścieżki dźwiękowe do filmów niemych. Ich muzyka kreuje nowe przestrzenie, zarazem hipnotyzujące i dodające do obrazu subtelny komentarz, pozostawiające jednak sporo miejsca na indywidualne skojarzenia. W ostatnim czasie mieli okazję zaprezentować swój soundtrack do filmu „Juha” Aki Kaurism.kiego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokyo (2014), ten sam występ miał miejsce podczas hiszpańskiego Cinemascore w Benicassim (2010). Ich najnowszy projekt to muzyka do kultowego, surrealistycznego filmu Luisa Buñuela „Un Chien Andalou” (1929).

 

 

PRASA

 

„… narasta niczym nieokiełznany tok myśli i możliwości, a potem przebija się przez instniejące bariery, do świata nowych i zachwycających możliwości.” PLAN B (UK)

 

„… autentycznie hipnotyzująca, a nawet transowa muzyka. Naprawdę wspaniałe (…) The WIRE (UK)

 

 

Huntsville to: 

Ivar Grydeland – guitary, banjo, gitara hawajska, itd.

Tonny Kluften – bas, kontrabas, efekty basowe, automat perkusyjny

Ingar Zach – shruti box, automatyczna tabla, zawiadowca dronów, instrumenty perkusyjne*

The Sound Wiz – dźwięki

 

*Podczas koncertu w Bydgoszczy Tony Buck (The Necks) zastąpi Ingara Zacha na perkusji. 

www.huntsville.no